اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم : آناهیتا شهیم


نام پروژه : 19 Chairs project made during lockdown

طراحان : تام وبیل باترفیلد

سال ساخت : 2020

این پروژه، مجموعه‌ای از 19 صندلی است. تام و ویل باترفیلد طی 19 روز، در قرنطینه ناشی از Covid-19، برای 19 طراح و هنرمند برجسته طراحی کرده‌اند.

پروژه 19 صندلی دو نفره‌ی آن‌ها، با عنوان “تجلیل از یکی از فروتنانه ترین مبلمان” ساخته شده است و شامل طراحی و ساخت 19 صندلی منحصر به فرد، از چوب‌هایی با ضخامت 27 در 27 میلی مترمربع و پیچ‌های چوبی 40 میلیمتری می باشد. این صندلی‌ها عمداً برهنه مانده‌اند تا به عنوان “بوم خالی” توسط 19 طراح برگزیده، استفاده شوند.
این برادران که در زمینه طراحی محصول و گرافیک کار می کنند، هر 19 صندلی را در کارگاه انتهای باغ خویش و در 19 روز، با دست تهیه کردند.

تام: “با توجه به اینکه دنیا به یک شیوه جدید و بهتر زندگی نیاز داشت، 19 صندلی جشن دو چیز بود که تغییر نمی کند؛ خلاقیت و صندلی فروتن!”

یکی از برادران: “وقتی به نظر می رسد همه آسیب دیده اند، 19 صندلی به وجود آمده است تا یک اتفاق خوب در میان این همه‌گیری جهانی باشد. “

وی افزود: “در این موقعیت، پاسخ به شرایط فعلی و یافتن راه‌های جدید برای خلاقیت در خانه مهم بود و این با استفاده از مهارت‌های ترکیبی ما برایمان ممکن شد.”

“در این پروژه، آزاد بودن دامنه‌ی طراحی برای ایجاد 19 نتیجه‌ی متفاوت، ضروری بود.”

تام توضیح داد: “Lockdown به این معنی است که بسیاری از مشاغل مجبور به تعطیل شدن هستند، بنابراین مهم این بود که ما از مواد با منابع  راحتی استفاده کنیم.”

وی افزود: “استفاده از چوب‌های 27 میلی‌متر مربع و پیچ‌های چوبی در ابتدا محدود کننده به نظر می رسید.”

طراحان با استفاده از اره برقی‌، هر چوب آماده برای مونتاژ را برش می دادند. از آنجا که از چوب 27 میلی‌متر مربع استفاده می شد، آنها توضیح دادند که هر اندازه‌گیری باید مضرب 27 می‌بود و تعیین مکان هر قطعه در کنار هم آسان بود.

تام گفت: “چالش برانگیزترین بخش این پروژه، یادگیری جدول ضرب 27 برای من بود!  درست برام شبیه جمع آوری یک پازل سه بعدی بود.”

و در نهایت ویل افزود : “طراحی هر 19 صندلی برای من و تام بسیار سرگرم کننده بود. ما می خواستیم این پروژه را به طور گسترده گسترش دهیم تا سایر خلاقان نیز درگیر شوند و از این زمان بی‌نظیر به اندازه‌ی ما لذت ببرند؛ از این رو در فکر راه‌اندازی مرحله دوم برای این پروژه هستیم.”