اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم :  آناهیتا شهیم


نام پروژه: 15 proposals for adapting outdoor spaces for social distancing

طراح : David Michon

سال ساخت : 2020

ویراستار دیوید میشون که پیش از این انتشار COVID-19 سردبیر مجله Icon و مدیر عامل مجله Monocle بود، پس از آنکه شخصاً تحت تأثیر بسته‌شدن فضاهای عمومی قرار گرفت ، پروژه‌ای را با همکاری آژانس Ask Us For آغاز کرد. در آن میشون ابتکار عملی در قالب “where we stand” برای فضاهای عمومی، ایجاد کرد و به دنبال آن آژانس‌های خلاق سراسر جهان در پی روشی گشتند که بتوان از طریق آن فضاهای عمومی را با قوانین فاصله‌ی اجتماعی هماهنگ سازند.

در مجموع 15 تیم طراحی ایده‌هایی برای تبدیل فضاهای باز مورد علاقه‌ی خویش به فضاهای ایمن و پذیرا ارائه دادند. طراحان فضاهای عمومی در انگلستان، ایالات متحده، آلمان، ویتنام، استرالیا، سنگاپور و فرانسه، با ایده‌هایی نظیر “زمین فوتبال فاصله خود را حفظ کن” و “تپه‌های پیک نیک چمنی” ، تغییر دادند.

سنگاپور:

1-(اسپیکرهای رنگارنگ در باغ های گیاه‌شناسی سنگاپور)

“هنگامی که lockdown (اجبار به ماندن در خانه) شروع شد، من فهمیدم که پارک محلی برای من تا چه اندازه اهمیت داشته‌است.”

“اگرچه تقریبا بلافاصله فضاها با نوارهای خطر، بانداژ شد اما در حال حاضر فضاهای عمومی برای بسیاری از مردم مانند خون حیاتی است. مردم سزاوار زیبایی و خلاقیت هستند – نه تابلوها و اسپری‌های رنگی خاموش و بدون سر و صدا.” (درواقع طراح براین باور است که موسیقی فضا را زنده می‌کند و به آن رنگ و روحی تازه می‌دهد)

انگلستان:

هم‌اکنون پروژه‌های متعددی در راستای بازنگری فضاها در انگلستان در جریان است.

2-(زمین فوتبال، فاصله خود را حفظ کن!)

پیشنهاد Accept & Proceed برای شرق لندن، تغییر شکل‌دادن زمین‌های فوتبال است تا مجدداً مسابقات شروع شود. آن‌ها پیشنهاد می کنند که به کمک بخش‌هایی رنگارنگ، مناطقی را که هر بازیکن می تواند اشغال کند برجسته و جدا کنند تا فاصله‌ی اجتماعی نیز حفظ شود.

3-(بخش‌بندی میدان پارلمان با طرح‌بندی‌های ارگانیک)

Dn & co پیشنهاد می کنند میدان پارلمان را با اشکال ارگانیک تقسیم شود. در حقیقت مشاوره تجاری Dn & co تصمیم می‌گیرد تا برای پاسخ به نیاز مردم، جمعیت را در میدان مجلس متمرکز کند اما این ایده روی تمام فضاهای باز نیز قابل اجراست.

4-(یادبودی در بریستول)

یکی‌دیگر از آژانس‌های مستقر در لندن، Lovers، برای نشان دادن اهمیت فضاهای اجتماعی و در راستای اتفاق‌های اخیر (تظاهرات‌های اخیر برای حقوق سیاه پوستان)، پیشنهاد بنای یک مجسمه از سیاستمدار معروف ادوارد کولستون در بریستول (کسی که نظام خرید و فروش برده را از بین برد) ارائه داده است.

آمریکا:

5-(بلندگوهای روشن در نیویورک)

Es Youn، Kinzie Burke، Na Rojanusorn و Qiang Wang می‌خواهند بلندگوهایی روشن در نیویورک نصب کنند. میشون امیدوار است که طرح های متنوع به اطلاع رسانی و هماهنگ شدن فضاهای عمومی در محدودیت‌های lockdown کمک ‌کند.

“نمایش آنچه ما از دست‌ داده‌ایم و آنچه که فضاهای عمومی می‌توانند ارائه دهند. مکانی برای برقراری ارتباط اجتماعی در خارج از این حباب‌های دیجیتالی امروزی که در آن گیر افتاده‌ایم و یافتن فضایی برای مکث و تعاملات.”

“امیدوارم این پروژه به نوعی كاتالیزوری باشد تا مردم را هنگام بازدید این فضاهای حیاتی به این فکر وادارد که در آینده چه پیش خواهد آمد.”

آلمان:

6-(جایی که ما درکنار هم ایستاده‌ایم)

در خارج از انگلیس، سیاست خارجی پیشنهاد داد كه اسپیکر‌هایی رنگارنگ در سنگاپور نصب شود. درحالی که پیشنهاد Wkshps x Studio Pandan در فرودگاه هوایی Tempelhof برلین، این بود با کمک گرافیک عظیم در قالب “جایی که ما در كنار هم ایستاده‌ایم.”، فاصله‌ی اجتماعی را رعایت کنند.

استرالیا، ویتنام و فرانسه:

7-در استرالیا، DesignStudio پیشنهاد نصب چادرهای ساحلی در ساحل بوندی را داد.

8-در ویتنام، رایس پیشنهاد داد که زمین‌های بسکتبال شهر هوشی مین(شهری در ویتنام) را نقاشی کنند.

9-در پاریس Wiedemann Lampe، پیشنهاد نصب ستون‌های تعاملی در خارج از مرکز پومپیدو را داد.

میشون گفت: “ما امیدواریم که هر یک از شرکت‌کنندگان بتوانند یک فضای عمومی را که با آن ارتباط داشتند انتخاب کنند. این فضاها و شهرها همگی دارای شخصیت‌، تاریخچه‌ و ارزش‌های مختلفی برای جوامع خود هستند که می تواند بسیار لایه‌لایه و عمیق باشند. بنابراین شناخت و درک حکاکی شده‌ی آن فضاها بسیار مهم بود.”

ایتالیا:

10-برای حفظ فاصله‌ اجتماعی،  Caret Studio از یک سیستم شبکه‌ایی و Paul Cocksedge از  کاورهای نازک پیک‌نیکی کمک گرفتند.

اتریش:

11- Precht نیز طراحی پرپیچ‌وخم مانندی در Parc de la Distance برای تشویق به رعایت فاصله‌ی اجتماعی طراحی کرده‌است.

آمریکا:

چندین آژانس در آمریکا پیش‌نهادهایی در راستای این موضوع ارائه کرده‌اند؛

12-Hash  طرح‌هایی برای نیمکت‌های Brayant Park طراحی کرده‌است.

13-گروهی از فارق‌التحصیلان و کارآموزان،Es Youn ، Kinzie Burke، Na Rojanusorn و Qiang Wang، مجسمه‌هایی روشن (در پارک دومینو بروکلین) که به مردم امکان مکالمه در مسافت‌های بیشتر را می دهد،طراحی کردند.

14-(تپه‌های پیک‌نیکی در سان‌فرانسیسکو)

در سانفرانسیسکو پیشنهاد داده‌شد که مجموعه‌ای از تپه‌های پیک‌نیکی سبز، در مناطقی که کم‌تر رفت‌وآمد دارند کار شود، در حالیکه فردی ناشناس پیشنهاد کرد که پارک فیلادلفیا را به یک تالاری برای گفتگو تغییر دهند.

15-(استفاده از الگو و نمادهایی مانند “*”)

این نماد ستاره، به راحتی می‌تواند در هر نقطه نصب شود. یک شخص ساکن در نیویورک، کاراکتری مستقر طراحی کرد که می‌تواند برای هر مکانی، به منظور حفظ فاصله‌ی اجتماعی مناسب باشد اما میشون براین باور است که این نماد به راحتی از بین می‌رود.

وی گفت: “به خصوص در کشورهایی مانند انگلیس و ایالات‌متحده که پاسخ به Covid-19 بسیار ضعیف بوده است، ما برای مدتی با محدودیت‌هایی در فضاهای عمومی روبرو خواهیم شد.”

“بنابراین، من امیدوارم که این ایده‌ها نمود واقعی داشته باشند و برخی از این ایده‌ها به واقعیت تبدیل شوند. البته برخی از پروژه‌ها بسیار آسان هستند و می توانند عملی شوند.”

در حال حاضر معماران بی‌شماری در حال بررسی چگونگی تطبیق وهمگام‌سازی فضاهای ‌باز با الزامات فاصله‌ی اجتماعی هستند.