مترجم: مونا لطفی


در سال 2020 از آنجاییکه مردم بیشتر وقت خود را در خانه هایشان میگذرانند، فضاهای داخلی مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. طراحان و معماران نیز از مسئولیت خود در قبال سلامت و رفاه مشتریان آگاه بوده و در جستجو یافتن بهترین راه حل ها برای پروژه های طراحی داخلی هستند. مطلب برگزیده ماه مارس مجله ArchDaily به فضای داخلی اختصاص یافته و مقالات مرتبط با این موضوع بیش از 1 میلیون بار بازدید داشته که در مقایسه با درصد بازدید های قبلی، افزایش زیادی را تجربه کرده است. از آنجاییکه طراحی داخلی بطور فزاینده مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است با بررسی پروژه های مسکونی، بازسازی و طراحی داخلی که طی یکسال گذاشته در این مجله معرفی شده است به پیش بینی هایی در زمینه توسعه فضاهای داخلی در دهه آینده دست خواهیم یافت.

1- طراحی بیوفیلی

این روزها استفاده از گیاهانی مناسب داخل ساختمان و گیاهان با سایزهای بزرگ بسیار مورد توجه طراحان قرار گرفته است. سال گذشته مفهوم جدیدی با عنوان طراحی بیوفیلی وارد عرصه طراحی داخلی شده است. به منظور حفظ سطح مشخصی از ارتباط با طبیعت، این مفهوم جدید قصد دارد با وارد کردن گیاهان به داخل ساختمان ها در جهت بهبود سلامت جسم، روان و بطور کلی اکوسیستم گام بردارد. استفاده از چوب های بازیافت شده، گیاهان آویزان، دیوارهای سبز، و سازه های بزرگ سبزبخشی از ترند این روزهاست که بر طراحی آینده تاثیر گذار خواهد بود.

2- استفاده از مبلمان با الیاف طبیعی

استفاده از الیاف طبیعی مانند چوب خیزران ، بامبو و طرح های حصیری در مبلمان ها بسیار رایج شده است. از این متریال های سنتی در ساخت صندلی، فرش و لوستر و آباژور مطابق با طراحی های مدرن و امروزی استفاده می شود.


3- طراحی حجیم منحنی

صندلی ها، میزها، نیمکت ها حتی چراغ ها و لامپ ها با طرح های حجیم و منحنی، با ایجاد فضایی جوانانه، سرگرم کننده و مدرن، تداعی کننده تجربه و احساسات دوران کودکی است. این ترند جدید با نشانه هایی از جمله لبه های گرد، فرم های لوله ای با عنوان طراحی Neotenic با مفهوم اغراق در ویژگی های کودکانه نیز شناخته می شود.


4- طاق

طاق ها و قوس ها از سبک های معماری سنتی بوده که به لطف استفاده طراحان از درها، پنجره ها و آینه هایی با این سبک در طراحی های داخلی، در حال احیا شدن است. قوس ها به عنوان روش جدید برای اضافه کردن منحنی ها و طرح های ارگانیک به فضاهای داخلی نه تنها از طریق طاق های واقعی بلکه همراه با الگوهای تزئینی نقاشی شده بر روی دیوارها به چشم میخورد.


5- میز کار دنج

این روزها که کار کردن از خانه بسیار رایج است، انعطاف پذیری و راحتی در خانه بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرا گرفته است. بنابراین فضاهای کاری غیر رسمی تر و در ارتباط با سایر بخش های خانه خواهد بود. این موضوع منجر به ظهور میزکارهای دنج و کوچک شده که متحرک بوده و قابلیت تا و مخفی شدن در کمدها یا اضافه شدن به بخشی از کتابخانه را دارند.


6- دستگیره های نامرئی برای آشپزخانه ای با نمای یکپارچه

اخیرا شاهد حذف دستگیره کشوها و کابینت ها در آشپزخانه ها هستیم. یک وسیله مغناطیسی یا مکانیکی کار گذاشته شده  بطور مخفی، امکان باز شدن درب ها با یک فشار را براحتی فراهم میکند. هدف استفاده از فضای کمتر و ایجاد فضایی یکدست، صاف و صیقلی است.


7- راه پله ملحق شده با مبلمان

در این ایده، با یک روش خلاقانه فضای زیر راه پله ها به عنوان کمد، محل کار، قفسه و کتابخانه، کاملا هوشمندانه کاربردی و قابل استفاده می شوند.


8- حمام های رنگارنگ

به موازات استفاده مکرر از رنگ های روشن و جسورانه برای مبلمان و دیوارها، حمام ها نیز به شکلی جسورانه اما ظریف در آغوش گرفتن رنگ ها را آغاز کرده اند. دیگر نیازی به یک حمام سفید و یکدست نداریم! طراحان با تزریق رنگ هایی از قبیل صورتی روشن، زرد طلایی، آبی سرمه ای و سبز زیتونی، انرژی را به این فضا های مهم بازگردانده اند.


9- فضاهای باز و سیال

فضاهای داخلی بازتر و سیال تر و جداسازی رسمی فضاها کم رنگ تر شده است. ایده هایی همچون استفاده از پرده و پنل های متحرک بین فضاها به عنوان راه حلی برای مخفی کردن بخش های خاص با توجه به کاربرد آن ها در منزل مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.


10- سنگ موزاییکی

کفپوش های مرمر که بیش از 500 سال پیش در خانه های ونیزی بکار میرفت بازگشته اند! ابتدا در سال 1970 اندکی مورد توجه واقع شد و اکنون در سال 2019 بازگشتی غرورمندانه را تجربه میکند و بار دیگر مورد توجه طراحان قرار گرفته اند. ترکیبی از تکه های بزرگتری از مرمر، کوارتز، گرانیت و شیشه با چگالی کمتر و ظاهر گرافیکی برجسته تر از خصوصیات کاشی های جدید و امروزی است.


11- چوب و بتن در خالص ترین حالت آن ها

استفاده از بتن و چوب به عنوان مواد خام برای دیوارها، سقف و کف، روشی برای ایجاد  فضاهایی گرم، زیبا و با ظرافت بدون تقبل کردن هزینه های گزاف است که این روزها بین معماران و طراحان محبوبیت پیدا کرده است. ترکیبی مناسب از هر دو، قادر به درگیرکردن حواس پنچگانه بیننده بوده و داوم بالا و نیاز به نگهداری پایین از جمله جذابیت های عمده آن است.