این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

معمار پروژه: ندا میرانی

همکار طراحي : محمدرضا کهزادی

کارفرمایان: فریبا محمدی، شعله توفیقی

اجرا: ندا میرانی

همکار اجرا: میلاد عابدینی

تأسیسات الکتریکی: سجاد اشکوری

تأسیسات مکانیکی: حسن حسن‌نژاد

نقاش: رامین مقدم

اجرای چیدمان بلوک: میرحسین خلیلی گنجگاه

اجرای جزییات فلزی: محمد ملائی، بهنام ملائی

نقاشی‌ دیواری: مهدیس ملکوتی

عکس: دید استودیو

زیربنا: 80 مترمربع

سال شروع پروژه: اسفند 1398

سال اتمام پروژه:  خرداد 1399

محل اجرا: مازندران، تنکابن، بلوار کریم آباد، جنب مبلمان بهرامی

ندا میرانی

مبانی نظری پروژه

ايده و توسعه طراحي

هدف این پروژه بازسازی فروشگاهی در جنب خیابان و تغییر کاربری آن به کافه بود. آنچه که در این پروژه به عنوان خواسته مطرح شد، معیارهایی همچون صرفه اقتصادی، سریع الاجرا بودن طرح و همچنین نوآوری به جهت خلق فضایی متمایز در شهر بود. فراهم‌کردن تمامی این موارد چالش مهمی را رقم زد. برای حل چالش سوالی که به ذهن ما آمد این بود که: داشته‌های ما در این منطقه چیست؟ داشته‌هایی که هم بتواند به این خواسته‌ها پاسخ دهد و هم جذابیت‌های طراحی را ارتقا بخشد. بدین منظور نیاز به شناخت متریالی حس شد که به تنهایی بتواند ساختار کلی پروژه را شکل دهد و در اجزا و مبلمان فضا نیز نقش مهمی ایفا کند. با این کار تعدد متریال از پروژه حذف و به جای آن تمرکز به سمت خلق عملکرد‌های متنوع با بکارگیری یک متریال متمایل می‌شود. بنابراین چند فاکتور مهم می‌بایست در این انتخاب در نظر گرفته می‌شد، مانند:

1- فراوانی (از این جهت که در تعداد بالا به جهت سطح زیاد پوشش‌دهی موجود باشد.) 2- اقتصادی بودن (که سطح کلی هزینه‌ها با انتخاب آن برای پروژه به صرفه باشد.) 3- ساختارمند بودن (از این جهت که به عنوان یک مدول در طراحی عمل کند) و در مجموع همه‌ی این موارد نیز، نوع استفاده از آن متفاوت باشد.

این پروژه در شمال کشور و در شهر تنکابن واقع شده است. در منطقه‌ی مازندران کارگاه‌ها و کارخانه‌های بلوک‌زنی فراوانی وجود دارد. همین مسئله باعث شد تا بلوک سیمانی به دلیل فراوانی، قیمت مناسب، مدولار بودن و بافت خالص آن انتخاب شود. نحوه‌ی چیدمان متفاوت بلوک‌ها نیز می‌تواند در ایجاد عملکرد‌های گوناگون کمک فراوانی به طرح کند.

متریالی با بافتی متفاوت و رنگی خنثی همانند بلوک، نیاز به مکملی معکوس خود دارد. انتخاب یک بافت گیاهی در کنار آن علاوه بر ایجاد یک تاچ رنگی، بسیار به سرزندگی فضا نیزکمک می‌کند. لذا با توجه به شرایط فضاهای داخلی، گیاهی به نام آیوی انتخاب شد.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید