این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه: مطب دندانپزشکی
آدرس دقیق پروژه: رشت چهار راه گلسار خیابان نواب کوچه (بن بست ) اقاقیا ساختمان هور
دفتر معماری: گروه معماری روشن
معمار / معماران مسئول: روناک روشن
تیم طراحی: کیانه قاسم پور
تیم ارائه: نغمه قاسمی- سعیدحقدوست – کریم حاج عباسی – نازنین رئیسی
مساحت کل ساخته شده: ۶۵متر مربع
نوع ساختمان: درمانی تجاری
مشاور تاسیسات الکتریکی: حامد دائمی
مشاور تاسیسات مکانیکی: سعید بابایی
سازنده/ اجرا : گروه معماری روشن
مدیر اجرایی: روناک روشن
تیم اجرایی: نجار:مرتضی هوشیار
پیمانکار: روناک روشن
طراح سه بعدی  : سعید حق دوست – کریم حاج رضایی
گرافیست: احمد مومن نیا
متریال های: شیشه کناف ام دی اف
کارفرما: دکتر نازنین بشردوست
بودجه: چهار میلیارد ریال
عکاس: استودیو دید

گروه معماری روشن

روناک روشن

نام دفتر معماری گروه معماری روشن
نام مدیر عامل روناک روشن
آدرس شرکت: گیلان ف رشت
تلفن همراه مدیرعامل ۰۹۱۱۶۱۶۲۶۰۳
اینستاگرام گروه: Ronak.architecture.group
اينستاگرام معمار: Ronak.roshan­_g

مبانی نظری پروژه

نور، ادامه‌ی حیات است و سلامتِ جسم و روان.

توزیعِ مناسب نور در کاربری‌های درمانی اهمیت فراوانی دارد،اما در وضعیتی که همه‌ی امور طبقاتی شده حتی نور هم به‌طور برابر تقسیم نمی‌شود. در محله‌ای با تراکم ساختمانی بالا، واحدی در طبقه‌ی دوم آپارتمانی انتهای کوچه‌ای بن‌بست، چگونه می‌توان نور را که لازمه‌ی پروسه‌ی شفابخشی‌ست بازپس‌گرفت؟

با توجه به محل قرارگیری پروژه‌ و همچنین نمای ساختمان، امکان تغییر در تناسبات و جهت بازشوها وجود نداشت؛ ازاین‌رو برآن شدیم تا نور را با مصادیق آن برای کاربران فضای داخلی تعریف کنیم. در آستانه‌ی ورودی، کاربر با پرتو نوری مواجه می‌شود که پنداری با گشودن درب، از منبعی بیرونی به فضای داخلی تابیده و فضا را به دو نیم تقسیم کرده است. در امتداد دید کاربر فضای سبزی تعبیه شده که مصداق دیگری‌ست از حضور نور؛ نه بدان‌گونه که گیاه را به فضا افزوده باشیم، بلکه پنداری نور سبب شده گیاه دیوار را بشکافد و راهی به بیرون بیابد. در عین‌حال این دیواره‌ی سبز حائلی‌ شده بین فضای انتظار و سرویس بهداشتی برای ایجاد حریم شخصی.

هنگامی که کاربر به سمت فضای انتظار می‌رود با منبع نور دیگری مواجه می‌شود؛ در اینجا پنجره‌ای وجود داشت که پشت آن ساختمانی بدقواره قدکشیده و فضا را محصور کرده بود. ما این پنجره را نیمه‌شفاف کردیم تا با نورپردازی مناسب اینگونه به نظر برسد که منبع نوری در دوردست به آرامی به داخل نفوذ کرده و خبری از ساختمان خودنمای کناری نیست.

کاربر/بیمار وقتی در فضای انتظار می‌نشیند، روبه‌روی او پیشخوانی عریض و روشن قرار دارد که پذیرای اوست و پشت این میز جداره‌ای شیشه‌ای نصب شده به رنگ زرد،گویی بازتابی‌ست از نور بیرون.

در پلان اولیه آشپزخانه‌ای وجود داشت که با تغییراتی  به محل قرارگیری تاسیسات دندانپزشکی تبدیل شد و خدمات آشپزخانه به پشت میز پذیرش انتقال پیدا کرد و به این صورت کشیدگی پذیرش حفظ شد و فضایی یکپارچه در سالن انتظار به‌وجود آمد.

در فضای درمان هم این یکپارچگی و بازتوزیع برابر نور با قرارگیری دیواره‌ی شیشه‌ای نیمه‌شفاف بین اتاق پزشک و اتاق یونیت محقق شد.

با توجه به تاثیرات اثبات شده نور مناسب در بهبود روند درمان ، برای ایجاد محیطی شفابخش و  محیطی که کمترین تنش واضطراب را به کاربر القا کند، توجه ویژه ای به این مهم شد و با به‌کارگیری مصادیق حضورِ نور در فضای داخلی و تاکید بر آن سعی شد تا حق به نور برای کاربران فضا تا حد امکان بازپس‌ گرفته شود.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید