این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه: مجتمع سنگ تهرانی

عملکرد: اداری

شرکت، مهندسین مشاور / دفتر طراحی: استدیو شناخته

معماران اصلی: سعید شناخته

همکاران طراحی: عرفان جواهری، ثمین اشراقی

طراحی و معماری  داخلی: سعید شناخته

کارفرما: آقای تهرانی

مجری: _

نورپردازیی : _

نوع تاسیسات: _

نوع سازه: بتنی

آدرس پروژه: تهران، شهرک صنعتی شمس آباد، خیابان بوستان، نبش گلبن5

مساحت زمین: 315 متر مربع

زیربنا: 425 متر مربع

تاریخ شروع : زمستان99

عکاس پروژه: _

وبسایت: _

ایمیل:  saeedshenakhteh.studio@yahoo.com

اینستا گرام: @saeedshenakhteh

سعید شناخته

مبانی نظری پروژه

رویکرد این پروژه که محلی برای نمایش و فروش محصولات اسلب سنگ می باشد، فراتر از ایجاد یک فضای نمایشگاهی است. بصورتی که مخاطب با قرار گرفتن در فضا و تجربه ی حسی کاربرد متریال سنگ در ساختمان بعنوان یک ابژه هنری، به انتخاب دست بزند. پروژه بخش الحاقی به سوله ای است که اخیرا احداث شده و پس از آن کارفرما در صدد افزودن یک دفتر اداری، یک بخش اقامتی و همچنین فضایی نمایشگاهی برآمده است. در نتیجه ارتباطی که واحد الحاقی با سوله موجود برقرار میکند حائز اهمیت بوده و در بسیاری تصمیم گیری ها بر فرم کلی پروژه و نحوه قرارگیری فضا ها تاثیر گذار می باشد.

پروژه واقع در شهرک صنعتی شمس آباد در بستری قرار گرفته که اکثر سوله ها و فروشگاه ها در زمینه ی متریال سنگ فعالیت میکنند. موضوع رقابت در کنار اینکه یک فرصت برای کارفرما محسوب میشود چالشی است که طراحی میتواند با القای حس دعوت کنندگی به مخاطب به آن پاسخ دهد. از آنجا که تجربیات بشر طی قرن 19 و اوایل قرن 20 نشان داد که ایجاد فضاهای صنعتی آلوده و بدون مقیاس انسانی پاسخگوی طراحی برای امروز نمی باشد تلاش شد تا تنوع فضایی، جذابیت ها، آرامش، زیبایی، رنگ و همخوانی در گستره محیط کار و تولید وارد شود تا علاوه بر مخاطبین پروژه، نیروی کار که مولفه مهمی در طراحی بناهای صنعتی و تولیدی است ملحوظ گردد.

هدف کارفرما شکل گیری پویای فضاهای تولید، فروش و اقامت بود که توسط بازی با ارتفاع سطوح، ارتباط پیوسته ای بین این فضاها شکل میگیرد. به کارگیری افراطی بتن در نمای خارجی برای القای حس صلبیت در تضاد با حجم شیشه ای که لابی مجموعه را در بر میگیرد به منظور دعوت کردن از مخاطبینی است که پیرامون بنا در گذر هستند و از سمت دیگر رنگ خنثی بتن کمک میکند تا جلوه ی نمایشی سنگ های به کار رفته افزایش یابد. عقب نشینی ساختمان در سایت و ابعاد آن به گونه ای است که علاوه بر تبعیت از فرم سوله، خط آسمانی که سوله ایجاد میکند را مخدوش ننماید و همچنین با توجه به جهت گیری سایت، نور مطلوبی در ساعات مختلف وارد فضاهای مجموعه شود.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید