این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

دفتر شرکت کاتد
معماری: دفتر طرح و معماری شیوه

@shiveh_design

سرپرست طراحی: محمدرضا آیت اللهی

تیم طراحی: مهدی قزل ایاغ، مصطفی مومنی راد، محمدمهدی صدوقی

اجرا: محمدرضا رحیم زاده

موقعیت: ایران، تهران، ایستگاه نوآوری شریف

مساحت: 300 مترمربع

عکاسان: محمدحسن اتفاق

سال: 1398-1399

دفتر طرح و معماری شیوه

مبانی نظری پروژه

دفتر شرکت کاتد در یکی از سوله‌های مجموعه ایستگاه نوآوری شریف واقع شده است. سوله محل پروژه در مرحله اتمام سفت‌کاری به شیوه واگذار شد تا به توجه به نیازهای کارفرما به دفترکاری نوین و به‌روز تبدیل شود. تنوع فضایی  و انعطاف‌پذیری برای انواع نیازهای فضایی از اصلی‌ترین خواسته های کارفرما بوده است.

ایده اصلی طراحی بر اساس کیفیت‌بخشی به سقف و حذف دید نامناسب سقف سوله شکل گرفته است. صفحات موازی و متعدد در ارتفاع های مختلف در عین تقویت محوربصری و کشیدگی فضا، حس تعلیق خاصی در سقف ایجاد کرده است.

سادگی در فرم‌های اصلی و تناسبات و کشیدگی سقف‌ها حس حرکت و پویایی رو در فضا ایجاد می‌کند تا در عین سادگی پویایی در فضا احساس شود. ایجاد دیدهای متنوع و فضایی پویا برای رسیدن به کیفیت فضایی مورد نظر کارفرما از اقدامات اولیه در روند طراحی دفتر شرکت کاتد بود. جایی که کارفرما علی رقم محدودیت متراژ به دنبال کیفیت فضایی نوین و انعطاف پذیر متناسب با نیازهای خود بود. فضاهای اختصاصی و ستادی مجموعه با نگاه به استفاده حداکثری توسط کارمندان به حداقل رسیده تا فضای بیشتری به خدمات و فضاهای عمومی و مشا اختصاص یابد.

نیازهای فضایی و کاربری‌ها در سه حوزه متفاوت قرارگرفتن تا با این تفکیک پیش‌بینی محل مناسب قرارگیری و نحوه توزیع عملکردهای بر اساس نوع استفاده و پتانسیل‌های بستر سوله انتخاب شود. فضاهای اصلی خدماتی و رفاهی برای عدم تداخل با سالن اصلی کاری و استفاده از تهویه مجزا در انتهای سوله قرار گرفتند و جداره دارای نور طبیعی به فضای کار اشتراکی اصلی اختصاص پیدا کرده است و اتاق‌های جلسات و گفت‌و‌گو در کنار فضای اصلی قرار دارند.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید