رضا مفاخر متولد 20 شهریور 1359 در شهر شیراز است. او کارشناسی معماری را در دانشگاه سوره و ارشد معماری را در دانشگاه تربیت مدرس گرفت. بخشی از افتخارات کسب شده توسط او به شرح ذیل است:
1) کسب مقام سوم مسابقه A Asia Architecture Award۲، برای پروژه‌های”طلا و جواهر فروشی رحیم‌زاده”و “هتل چابهار”در سال ۱۳۹۷
2) کسب مقام نخست سومین، چهارمین، ششمین و یازدهمین جایزه معماری و معماری داخلی ایران مجله معماری و ساختمان، برای پروژه‌های ” آپارتمان شماره 17″،”پروژه 77 مترمربع” ،”پروژه 25 میلیمتری”و ” بازسازی فروشگاه طلا و جواهر رحیم زاده ”
3) کسب مقام نخست در دومین و سومین جایزه معماری داخلی ایران (مجله هنر معماری) برای ” آپارتمان شماره 17″ و ” 77 متر مربع”
4) برنده جایزه نقرهA’ Design Award 2017 ، برای پروژه‌های “استادیوم تنیس ایران مال” و “طلا و جواهر فروشی رحیم‌زاده” در سال ۱۳۹۷ و پروژه‌ی “برج اختیاریه” در سال 1396
5) برنده جایزه معمار خاورمیانه (Middle East Architects Awards 2014)، در بخش پروژه‌های عمومی، برای پروژه “۲۵ میلیمتری”، و کسب طرح منتخب جایزه معمار خاورمیانه، 6) برای پروژه‌های “هتل چابهار” و ” مجموعه آبی و تندرستی ساری” در سال ۱۳۹۶ و پروژه‌ی “مجتمع فرهنگیان بامیان” در سال 1394

رضا مفاخر هم اکنون مدیر عامل و موسس دفتر مهندسین مشاور زما است. فعالیت‌های حرفه‌ای وی با همکاری در مهندسان مشاور «ایوان نقش جهان» و «گاما» در سال 1382 و فعالیت مستقل او در سال 1385 با تشکیل گروه طراحی «استودیو 11» آغاز شد. وی در سال 1387 دفتر طراحی، مشاوره و ساخت «زِتا» و در سال 1390 دفتر شخصی خود را با عنوان دفتر طراحی «زِما» تاسیس نمود و به فعالیت‌های معماری، معماری داخلی و طراحی شهری پرداخت. انجام پروژه‌های متعدد و دریافت جوایز داخلی و بین‌المللی حاصل فعالیت‌های او در این سال‌ها است.