اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم : امیرحسین سپاسی


نام اثر : Wabi House

معماران : Tadao Ando Architect and Associates

موقعیت اثر : PUERTO ESCONDIDO, MEXICO

سال ساخت : 2014

خانه وابی یک پروژه توسط معمار تادائو آندو است ، که در آن BAAQ به عنوان معمار همکار در زمینه توسعه پروژه های اجرایی و هماهنگی ساخت و ساز همکاری داشته است.این مرکز در ساحل  Oaxaca نیم ساعت از شهر Puerto Escondido فاصله دارد. محور شمال به جنوب توسط یک جاده نزدیک ، و همچنین یک تراس باریک و استخر بلند که به سمت لبه آب امتداد یافته است ، فراهم شده است. این طرح مانند یک قطب نمای غول پیکر گذاشته شده است. دیوار بتونی بلند از غرب به شرق ، به دنبال خط ساحلی ، برای ایجاد مجموعه ای از اتاق ها و مناطق مختلف اجرا می شود.

25 هکتار کلیه فضاهای موجود در خانه وابی به منظور برجسته سازی چشم انداز منطقه  طراحی شده است. امکانات شامل شش اتاق خواب اختصاصی ، دو مطالعه مشترک ، یک اتاق چند منظوره ، یک اتاق نمایش ، یک گالری نمایشگاه ، یک باغ مجسمه سازی و مناطق تفریحی چندگانه است.

“وابی” برگرفته از { wabi sabi } ژاپنی است ، مفهومی که ایده آل زیبایی یا روش زیبایی را تعیین می کند. زندگی که زیبایی را در ناقصی ، ناامیدی ، تصادف و عمق طبیعت می یابد.

سایت پروژه مستقیماً روبروی اقیانوس آرام جنوبی واقع شده است و 550 متر خط ساحلی را اشتراک می گذارد. “

با چنین طول سایت عظیم ، یک دیوار بتونی منفرد به درازای 312 متر و به طول 3.6 متر ایجاد شده است واین دیوار جدایی افقی بین برنامه های عمومی در ضلع شمالی و برنامه های خصوصی در ضلع جنوبی ایجاد می کند.

دیوار بتونی فضای داخلی را به دو نیم تقسیم می کند که دارای فضای پذیرش در ضلع شمالی و مناطق ساکن در جنوب است.

بزرگترین فضای ساختمان یک اتاق نشیمن و ناهار خوری عالی است که دارای یک نیمکت ناهار خوری چوبی بزرگ و یک سالن در سمت اقیانوس است که به تراس و دو استخر شنا منتهی می شود.

“بالاتر از سطح چشم با سقف های Palapa روحیه محلی و سنتی را به خود جلب می کند. در حالی که زیر سطح چشم جوهر معاصر را با دیوارهای بتونی هندسی ، ستون ها ، کفپوش های سنگی و کرکره های چوبی اسیر می کند.”