به گزارش وبسایت رسمی مجله ویلا ،اولین دوره کارگاه آشنایی با ژورنالیسم معماری در محل تحریریه مجله ویلا با حمایت معنوی کمیسیون ملی یونسکو در ایران و با حضور ۸ شرکت کننده از رشته معماری برگزار گردید .

در این دوره شرکت کنندگان به اهمیت نقش ثبت اندیشه ها، رویکردها و ایده های معمارانه در قالب متون معماری جهت ساختن موقعیت اجتماعی موقعیت شغلی موقعیت آکادمیک بهتر حساس شده و به بررسی مدل های مختلف کارگاه های نویسندگی معماری و ژورنالیسم معماری در کشورهای مختلف از جمله هند، آفریقای جنوبی، سنگاپور و آمریکا پرداختند.

امیرعباس ابوطالبی معمار و سردبیر ویلا هدف از برگزاری این دوره را اینگونه بیان کرد: “شرکت کنندگان در این کارگاه هیچگونه مهارتی در تقویت فرم و ساختار نوشتاری به دست نمی آورند. این کارگاه به دنبال جایگاه امروزی ژورنالیسم معماری در ایران می‌گردد و در کنار آن به اهمیت نوشتن برای معماران اشاره می‌کند “. او در ادامه افزود: “معماری معاصر ایرانی و شرایط بحرانی نظام معماری در ایران به ظهور ژورنالیست های مستقل و متعهد نیازمند است و برگزاری کارگاه‌های مشارکتی در  این زمینه می‌تواند شرکت کنندگان را با اتکاء به تمارین و تجارب خودشان در مسیر دستیابی به دست خط سالم، صریح و بهتر هدایت کند”.
مهشید معتمد معمار و نویسنده معماری، ضمن اشتراک تمارین و تجربیات خودش در زمینه ترجمه و نویسدنگی در حوزه معماری، ژورنالیسم معماری را فعالیتی مبتنی بر خلاقیت و پشتوانه علمی دانست.

خبر معماری ، نقد معماری ، معماری آرشیوی ، مکاتبات علمی ، مکاتبات شغلی ، ساخت ادیبانه ، ترجمه ، معرفی اثر ، گفتمان معماری ، ارتباطات معماری ، قانع کردن معماران دیگر و کارفرما به‌عنوان ژانرهای مختلف ژورنالیسم معماری در ایران و جهان مورد بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان در این کارگاه قرار گرفتند.


برگزارکننده کارگاه: مجله ویلا
نوع کارگاه: مشارکتی – ترکیبی (حضوری و مجازی)
مراقب کارگاه: امیرعباس ابوطالبی
تعداد جلسات کارگاه: ۴ جلسه دو ساعتی – مجموعاً ۸ ساعت
تاریخ برگزاری جلسات: آبان ماه ۱۳۹۹
اسامی (به ترتیب حروف الفبا) شرکت کنندگان دراین کارگاه :

فرنوش بندی، ملیکا تاجیک، فراز خجسته، هنگامه شمس، آناهیتا شهیم، فاطمه صادقی، مهشید معتمد، پریسا منظوری، فاطمه میری

تمام عکسها از وبسایت مجله ویلا