این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه:  ساختمان اداری کرمان موتور

موقعیت: تهران، ایران

دفتر معماری:  زمردی و همکاران

معمار: شهروز زمردی

@shahrooz.zomorrodi

@zomorrodi.associates
تیم طراحی: آنا اخلاقی – پیام الرحمان – دلارام عرفاتی – علی مروج

سرپرست تیم فاز 2 : حامد نوریان

تیم طراحی فاز 2: نسترن شعبان زاده – گلاره آقایی

ارائه معماری: سپیده رضوانی

عکاس: محمد حسن اتفاق
زیربنا:  10000 متر مربع
نوع:  ساختمان اداری
کارفرما: آقای فیروزی

شهروز زمردی

استودیو شهروز زمردی

استودیو معماری زمردی و همکاران در سال ۱۳۸۴ با مدیریت شهروز زمردی آغاز به فعالیت نمود و در طی‌ این سال‌ها بالغ بر 7۰ پروژه در زمینه طراحی و اجرای مجموعه های تفریحی، گردشگری و مسکونی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، ویلا، رستوران و فودهال برای کارفرمایان محترم در داخل و خارج از ایران و کسب جوایز متعدد را در رزومه خود ثبت کرده است. باور ما بر این است که راز دستیابی به موفقیت در یک استدیو، تعهد است.

تیم طراحان ما با نگرشی مدرن و بکارگیری ایده های نوین ، تکنولوژی، تکتونیک و متریال های به روز و ارائه کانسپت‌های منحصر به فرد برای هر پروژه سعی در ایجاد نگاهی نو در خلق فضا دارد.

همچنین لازم به ذکر است این استودیو، از اولین مرحله هر پروژه که تعریف و امکان سنجی پروژه است، تا آخرین مراحل طراحی و ساخت مبلمان و آبجکت‌های دکوراتیو، آمادگی همراهی کارفرمایان را داشته و با همراهی تیمی متخصص و خلاق، آماده ارائه مشاوره در بالاترین سطح را دارد.

آدرس وبسایت: www.zomorrodi-associates.com

آدرس پیج مهندس زمردی در اینستاگرام: Shahrooz.zomorrodi

آدرس پیج دفتر در اینستاگرام: Zomorrodi.associates

مبانی نظری پروژه

پروژه کرمان موتور، یک ساختمان اداری با مساحت حدودی ۱۰٬۰۰۰ متر مربع، در منطقه سعادت‌آباد تهران واقع شده است. این ساختمان شامل هشت طبقه اداری، یک طبقه لابی و یک نیم طبقه است. با توجه دقیق به جزئیات، طراحی نمای ساختمان با ارتباط بین حجم، متریال شیشه و عناصر طراحی، جذابیت بصری منحصر به فردی به آن بخشیده است.

یکی از چالش‌های اصلی این پروژه، طراحی نما و داخلی ساختمان پس از اجرای سازه‌ها بود که با محدودیت‌های زیادی در زمینه استانداردهای طراحی از سوی شهرداری همراه بود. همچنین، طراحی فرم با هدف بهبود تناسبات نمای ساختمان یکی از دیگر چالش‌های این پروژه بوده است. در این راستا، حجم ساختمان به سه بخش افقی تقسیم شده و در هر بخش، فرورفتگی‌هایی در سطح نما ایجاد شده‌اند که اندازه فاصله‌ی آن‌ها تا حداکثر مرز که سازه تکمیل شده است، مد نظر قرار گرفته شده است. این پویایی سبب جلوه بیش‌تر ساختمان به عنوان نماد یک برند شده و خطوط افقی در نمای آن برجسته‌تر می‌شوند. حس مکش فرورفتگی‌ها به سمت داخل ساختمان از نمای بیرونی قابل تشخیص است و در واقع به سمت فضاهای اصلی پروژه هدایت شده‌اند؛ از جمله فضاهایی مانند اتاق مدیریت و نمایشگاه که خواسته‌ی کارفرمایان پروژه بوده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و دید مناسب از اتوبان نیایش، نمایشگاه اتومبیل به عنوان بازتابی از این ساختمان، نکته‌ی مهم این پروژه را تشکیل می‌دهد.

استفاده هوشمندانه از فرورفتگی‌ها در حجم ساختمان، نمایی پویا و جذاب ایجاد می‌کند. این ویژگی‌های طراحی نه تنها اعمال عمق و ابعاد به ساختار را تقویت می‌کنند، بلکه به جذابیت بصری آن نیز کمک می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های استراتژیک طراحی، استفاده هوشمندانه از متریال شیشه است، به نحوی که به‌طور همزمان با مدرن بودن ساختمان، عملکردی نیز داشته باشد. با توجه به نمای چهار طرفه این ساختمان و استفاده از متریال شفاف برای ایجاد ارتباط بیشتر با فضای بیرونی و درونی، انتخاب پنل‌های یونیتایز با ابعاد حدودی ۴ متر در ۱.۳۰ متر، به‌عنوان یک راهکار هوشمندانه برای این هدف انجام شده است. با استفاده از این یونیت‌ها، حدود ۶۰ درصد از انرژی جذب می‌شود و دمای داخلی ساختمان کنترل می‌شود، همچنین در مقابل صدا، باد و زلزله نیز عایق‌بندی مناسبی ارائه شده است.

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه / دیاگرامها

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه / نماها و مقاطع

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه / پلانها

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید