این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه: کافه و فروشگاه بیمارستان

عملکرد: تجاری و خدماتی

دفتر طراحی: آتلیه معماری فیروزمندان

معمار: احسان فیروزمندان

گرافیک: عبدالحمید عالی حسینی

مدیر پروژه: غلامرضا زرگری

سرپرست کارگاه: امجد راستی لاری

نوع تأسیسات ـ نوع سازه: اسپیلت، بتنی

آدرس پروژه: فارس، لار، شهرجدید، بلوار شهید دادمان

زیربنا: 211متر مربع

کارفرما: حاج یونس پایابی و تعاونی بیمارستان

تاریخ شروع و پایان ساخت: فروردین 1396- اسفند 1396

عکاسی پروژه: احسان فیروزمندان

ایمیل: Ehsan.firoozmandan@gmail.com

اینستاگرام : https://www.instagram.com/firoozmandan.architects/

احسان فیروزمندان

گروه معماری فیروزمندان

مبانی نظری پروژه

شهرستان لارستان با قدمتی چند هزار ساله در استان فارس، در جنوب کشور ایران و در اقلیمی گرم و خشک قرار دارد که پس از زلزله ویرانگر سال 1339 به دو بخش شهر جدید و شهر قدیم تقسیم شد. شهرجدید برمبنای نظریه های طراحی دهه ی ۲۰-۳۰ میلادی ساخته شد، که اصطلاحا به آن ها شهرهای شطرنجی گفته می شود.

بیمارستان ۱۰۸ تخت­خوابی امام رضا در شهر جدید لار، به همت خیر بزرگوار لارستان، مرحوم محمد جهان­شاه کارگر، در سال ۱۳۷۹ تأسیس گردید و در بازه­های زمانی متعدد به سایت این مجموعه، امکانات فرهنگی و درمانی متفاوتی توسط دیگر خیرین بزرگوار، افزوده شد.

با مشارکت یکی از خیرین و تعاونی بیمارستان مقرر شد که کافه و فروشگاهی نیز در مجموعه احداث شود. پروژه مورد بررسی، در قرینه­گی نمازخانه­ای با پلانی هشت ضلعی در سایت قرار داشت؛ به همین سبب پلان این مجموعه در پیروی از بنای نمازخانه به شکلی هشت ضلعی در نظرگرفته شد که در روند طراحی پلان سعی بر آن شد علاوه بر نزدیک شدن به فرم چلیپایی، درعین حال با ساختمان قرینه خود(نمازخانه) نیز در تضاد و تقابل نباشد. در طراحی ورودی های کافه و فروشگاه به منظورتقویت هرچه بیشتر حس دعوت کنندگی نیز، اقدام به ایجاد گشودگی و تغییرمتریال گردید.جهت هماهنگی متریال نما با مجموعه بیمارستان نیز، از جنس آجر و پوشش بام از جنس سقف سبک میلگرد و رابیتس استفاده شد که فروشگاه جهت انبار، بتواند از فضای زیر سقف استفاده بهینه را ببرد.

از اهداف اصلی این مجموعه، ارائه خدمات به همراهان بیمار می باشد که به همین ­منظور درجهت حس آرامش و ارتقای روحیه کاربران با بهره بردن از نور طبیعی در فضای کافه، در طراحی بازشوها سعی بر آن شد که از پنج عدد پنجره عمودی با گشایشی به سمت محوطه سبز بیمارستان استفاده شود که انتخاب این تعداد از بازشوها، استعاره­ای از پنج دری­ها در معماری ایرانی نیز می­باشد.

به منظور حفظ هماهنگی و هارمونی پنجره ها با طبقه بندی بخش فروش رو به روی آن،  در سقف از نورهای خطی بهره بردیم .همچنین در یکی از دیوارهای داخلی کافه، به دنبال یافتن الگویی بودیم که علاوه بر تداعی کنندگی الگوهای پیشین موجود در بیمارستان، نوآورانه و مدرن نیز باشد؛ در همین راستا، تصمیم برآن شد که طراحی و اجرای الگوی مورد نظر، به­صورت دست ساز و مختص همین کافه صورت گیرد که در نتیجه به فرمی با پلانی مربعی شکل و نمایی ذوزنقه ای و پارامتریک دست یافتیم که از هرسو به شکلی متفاوت دیده می­شود.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید