این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه:
کافه ورسک
نوع پروژه:
طراحی داخلی
کاربری:
خدماتی و رفاهی
مساحت پروژه:
60متر
محل پروژه:
تهران
آرشیتکت:
علی لواسانی
همکاران:
شهاب فرهادی
سال ساخت:
1395

آلا دیزاین

علی لواسانی

مبانی نظری پروژه

طراحی کافه ورسک در حقیقت مبنی بر خواسته و علاقه کارفرما به معماری ایرانی و استفاده از المانی در سردر با توجه به معماری ایرانی و همچنین علاقه به معماری مدرن شکل گرفت. با توجه به این موضوع که کافه محلی برای ارتباط و تعاملات اجتماعی است، و بنا به به خواسته کارفرما مبنی بر استفاده از المان ایرانی در پروژه از نماد پل ورسک که قدیمی ترین پل راه آهن در ایران است، استفاده کردیم، که در نهایت نام کافه تحت تاثیر المان پل ورسک کافه ورسک نام گرفت. در طراحی داخلی ما سعی کردیم که طراحی بصورت مدرن صورت گیرد تا بتوانیم ترکیب بسیار زیبایی از مدرنیته در معماری ایرانی را به نمایش بگذاریم.

برای طراحی نمای اصلی از ترکیب آجر و آهن مانند متریال پل ورسک استفاده کردیم. بدین صورت که ابتدا شبکه ای آهنی ایجاد و آجرها را به صورت خشک در آن اجرا کردیم. برای ساخت در ورودی نیز از متریال آجر استفاده کردیم. میتوان گفت که اولین در ساخته شده با آجر در ایران است. به علت در خواست کارفرما مبنی بر دید محدود از خارج به داخل فضا، تمامی نما از آجر پوشیده شده است و فقط دو قسمت کوچک به عنوان روزنه نور در نما ایجاد شد.

چیدمان صندلی ها در پلان به علت محدودیت موجود از لحاظ عرض کم و طول زیاد به صورت کوپه قطار قرار گرفته است. فرم صندلی ها از لحاظ شکل خرپا و قوس زیر آنها ها که به عنوان پایه در نظر گرفته شده، همگی نمادی از پل ورسک است

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید