این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

کافه دنیز

تابستان ۱۴۰۲

مکان: شیراز. شهرک ولفجر

متراژ: ۲۵ متر مربع

طراح: حسین رحمانی | پوریا فرخی

استودیو معماری میان مرز

اجرا: وحید شیرازی | امیر شیرازی

دکوراسیون داخلی دکوراش

عکاس: امیر دلشاد

پوریا فرخی

استودیو میان مرز

حسین رحمانی

مبانی نظری پروژه

پروژه، مغازه ای تجاری با متراژ ۲۵ متر مربع در خیابان اصلی شهرک ولفجر است.

گذری که کمتر حرکت پیاده در آن جریان دارد و صرفا در جهت خرید روزمره ساکنین و عابرین محلی است، با اشراف به این موضوع و برهم زدن منظر بصری خنثی و فاقد جریان زیبایی شناسانه در همجواری های این مغازه، سعی کردیم

تا در ابتدا با ورود رنگ ها، فرم و سپس نورپردازی که خود، تابع فرم است، بر منظر بصری و خیرگی عابرین چیره شده و نوعی دعوت شوندگی را  پدید آوریم.

در مبحث رنگ، بنا به تاکید بر روشنایی و روحی تازه به مغازه ابتدا از رنگ غالب سفید در ازاره ها و کانتر کافه با کاشی ۱۵*۱۵ و سپس سقف و دیوار پارتیشن استفاده کردیم و از رنگ آبی به عنوان رنگ مکمل و دوم به عنوان یک جریان رادیکال و متضاد و کمک به سیالیت فرم در فضا استفاده کرده.

فرم ها که تماما الحاقیه فضا می باشند، از همان بدو ورود با یک طاق مرتفع مخاطب و عابرین را تحت تاثیر قرار میدهد و در یک حرکت سیال به انتهای مغازه و دیوار پارتیشن جدا کننده می رسد.

شلف های دو بر مغازه تحت تاثیر فرم سقف شکل گرفته اند و در بخش نور پردازی با همین تاکید با استفاده از لاینرهای سیلیکونی بر جریان سیال طولی مغازه تاکید کرده اند.

دیوار پارتیشن انتهایی حاصل برنامه ریزی پلانینگ اولیه این موضوع است که در ابتدا با این هدف که بالابر انتهایی را از دید مخاطب حذف کنیم و سپس با ایجاد و تولید یک آشپزخانه کثیف، بتوانیم منظر بصری فضای خدماتی رو به رو را از فضای کارکردی انتهایی جدا کنیم.

 

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید