این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

محل اجرا: تهران، رودهن،  بعد از شهرک مهرآباد ، روستای ذره در

کارفرما: احمد مقدسی

معمار: نیما میرزامحمدی + تابان خدایی ، نیما هوشیار خواه

همکار طراحی: زهرا میر میران

مدیر پروژه: نیما میرزامحمدی ، نیما هوشیار خواه

اجرا: احمد مقدسی

سرپرست کارگاه: نصیری، هاشمی ، محسن آقا مهدی

مشاور سازه: نیما هوشیارخواه ، رضا هوشیارخواه

مدلسازی و رندرینگ: زهرا میرمیران

ترسیمات: زهرا میرمیران ، رضا کاظمی

دیاگرام و گرافیک:  زهرا میرمیران ، رضا کاظمی ، سینا نیکخواه

عکس: دید استودیو ، نیما میرزامحمدی

مساحت سایت : 1000 متر مربع

زیربنا:  320 مترمربع

تاریخ شروع و اتمام: 95 –  96

اعتبار: برنده رتبه دوم مسابقه معماری آسیا 2A  – اسپانیا 2019

 

دفتر فضای فراتهی

نیما میرزا محمدی

مبانی نظری پروژه

همه چيز از مايا شروع شد. پدر و مادر مايا زمين اين پروژه به همراه حوضچه (ذخيره آب زراعي) كه در آن قرار داشت را از قبل خريداري كرده بودند و قصد داشتند يك خانه ساده ٢طبقه ييلاقي در آن بنا كنند ، مقداري هم پيش رفته بودند، در مجاورت حوضچه،  يك بناي مربعي ١٢*١٢ با ٩ ستون قوطي لاغر و ديوارهاي باربر سنگي ساخته و سقفي بسيار ضعيف بر آن نهاده بودند كه در نهايت لرزش زياد اين سقف هم نگراني هايي ايجاد كرده بود. درست همينجا بود كه مايا به دنيا آمد و پدر و مادرش هم كه از دوستان ما بودند تصميم به ساخت بنايي با كيفيت معماري بالاتر و البته حداقل هزينه گرفتند تا بدين ترتيب ما وارد عمل شويم.

نخست مي بايست مشكلات سازه اي را حل مي نموديم، از اين رو افزون بر تقويت قوطي هاي اجرا شده ، سازه سقف همكف را مقاوم كرده و بادبندهايي دور تا دور قابهاي بيروني طبقه اول طراحي نموديم.

چسبيده بودن بناي سنگي موجود به حوضچه آب ، پتانسيل خوبي بود تا حوضچه را به داخل بناي همكف بكشيم و استخري داخلي و خارجي ايجاد نماييم، به اين ترتيب نيمي از بناي همكف، استخر، نيمي نشيمن و آشپزخانه اي كوچك و ميانه اين دو نيز شومينه اي سنگي شد.  كوششمان را بر اين گزاشتيم تا تمامي ديواره هاي سنگي به همان شكل حفظ شود و قسمتهاي الحاقي نيز به صورت سنگي و نزديك به همان الگو اجرا شود

با اين ديد كه خانه خانه است از توده ای سفيد با سقف شيبدار ٢طرفه آغاز كرديم و سپس آنرا از خط الراس مياني به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم نموديم. ورودي و فضاهاي عمومي تر در نيمه شرقي و اتاقها و نشيمن در نيمه غربي نشست.

از آنجا كه هيچ پيش بيني براي پله طبقه اول نشده بود و امكان ايجاد سوراخي در سقف همكف نيز وجود نداشت جعبه غربي را مقداري به سمت شمال لغزانديم تا امكان جاگذاري  پله از بيرون فراهم آيد و ورودي به بالا از زير كنسول ايجاد شده مهيا شود.

حداكثر ديد و نور از جمله كانسپتهاي اصلي بود، شكافتن خط الراس سقف و ايجاد يك نوارشيشه اي حدفاصل سقف ٢طرف و نيز نماهاي سراسر شيشه اي شمالي و جنوبي كه پشت بادبندها نشسته ، فضايي شفاف و پر نور را ايجاد نمود. ريتم بازي سايه خرپاها و بادبندها در طول روز موسيقي خود را مي سازد كه مرهون تصميم ما در خصوص عرياني اين سازه ها بود.

فضاي زير شيرواني مانندي كه بر بالاي باكس سرويس و ناهارخوري ايجاد كرده بوديم هم قسمت مايا شد تا ساعاتي را در روز ، نزديك به بازي نور و سايه ها به بازي خودش مشغول باشد. ­­جایی که هم در مجاورت آشپزخانه است و هم به نشیمن و ناهار خوری دید کامل دارد و می تواند همه را زیر نظر داشته باشد!

پدر ومادر مايا دوست داشتند يك آلاچيق و باربكيو در مجاورت استخر داشته باشند و از طرفي هم مجموعه سرايداري و تاسيسات نياز بود، بدين ترتيب تصميم گرفتيم كه در مجاورت شرقي استخر بنايي در ٢ طبقه الحاق كنيم ، آلاچيق در تراز استخر و سرايداري و تاسيسات در زير آن قرار گرفت و شيب زمين هم كمكمان كرد تا سرايداري را نيز از نور و ديد بي نصيب نگذاريم ، در نهايت مسير چوبي كه از درب شمالي ساختمان تا درب جنوبي و ميان استخر و آلاچيق امتداد مي يابد اتصال اين الحاق را قويتر كرد.

محوطه نيز به گونه اي ديده شد تا كمترين دخل و تصرف در آن به وجود آيد و تمامي نيمه جنوبي زمين به عنوان باغ حفظ گردد.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید