اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم : آناهیتا شهیم


نام پروژه :  نمایشگاه  “Design

طراح : Hannes Van Severen  Muller and Fien

سال ساخت : 2020

هرساله منطقه وسیع لیل متروپول میزبان رویدادWorld Design Capital (2020) است. در این نمایشگاه طراحان بلژیکی مولر و ون سروان، مجموعه‌ای از مبلمان خود را در بین اتاق‌های ویلا کاورویس (ویلایی مدرنیستی در نزدیکی لیل فرانسه) به نمایش می گذارند. نام این نمایشگاه “طراحی” است! این زوج در این نمایشگاه هم قطعات جدید و هم قدیمی استودیوی ناشناس خود را که در سال 2011 تاسیس شد، ارائه می دهند.

ویلا کاورویس بین سالهای 1929-1932 در شمال شرقی لیل مرکزی، در کمون کروکس، توسط معمار فرانسوی رابرت مالت استیونس ساخته شده است. این ویلا در ابتدا به عنوان یک خانه‌ی خانوادگی برای  Paul Cavrois  که یک تولیدکننده موفق نساجی بود طراحی شد اما در طول جنگ جهانی دوم توسط سربازان آلمانی اشغال شد و به پادگان نظامی تبدیل شد. سرانجام ویلا متروکه شد و در معرض خرابی قرار گرفت و به فراموشی سپرده شد و اواخر دهه 1980 تحت تهدید تخریب قرار گرفت. در سال 2001 ویلا بازخرید شد و کارهای بازسازی گسترده‌ای در آن صورت گرفت تا ساختمان به شکل اولیه‌ی خود در 1932 بازگردانده شود. سپس در سال 2015 برای دید عموم باز شد.

هنگامی که نوبت میزبانی نمایشگاه به این زوج رسید، مولر ون سِورن قصد داشت  که مبلمان آن‌ها به جای آنکه به عنوان “موجودات عجیب” ظاهر شود، یکپارچه و همسو با فضای مدرن داخلی باشد.

این زوج توضیح دادند: “زمان در این پروژه بی‌معناست.”

“ما می خواهیم احساس شاعرانه‌ای ایجاد کنیم که انگار اشیاء ما با ساختمان سرچشمه‌ای یکسان دارند و مدرن هستند، به همان روشی که خود ساختمان بسیار امروزی احساس می شود.”

یک اتاق ویلا که با کاشی‌های مرمر سبز-خاکستری با مبل کاورویس پوشیده شده است (مبل فیروزه‌ای رنگ)، که مولرها بطور اختصاصی برای ویلا طراحی کرده‌اند. این مبل -که اولین پروژه‌ی دونفره‌ی این زوج است- در دو نقطه به سمت بالا گرد (منحنی) می شود تا هم شکل یک صندلی استاندارد و بلند را با هم ادغام می کند. برای تأکید بر شکل مجسمه مانند این مبل، در طراحی آن از در پارچه‌های آبی اقیانوسی استفاده شده است.  *Tables Emaille در بیشتر کارهای آن‌ها استفاده به چشم می‌خورد.

یکی دیگر از اتاق‌ها سبزرنگ با کفپوش پارکت چوبی است که با Strangled Rack -الهام گرفته از مجموعه بازی‌های Future Primitives Duo- دیزاین شده است که شامل دو قفسه چهارراه است. صندلی و لامپ که هر دو دارای چارچوب لوله‌ای قرمز هستند، دقیقاً در مقابل شومینه عظیم مرمری اتاق قرار دارند. در اتاق بزرگ دیگری با کفپوش‌های قرمز (مانند دریایی قرمز) از قطعات نقره‌ای براق برای مبلمان استفاده شده است.(ساخته شده از لوله‌های آلومینیومی) این کار از مجموعه‌ی اخیر Alltubes مولر به نمایش گذاشته شده است. برای فضاهای دیگر مانند آشپزخانه‌ی ویلا که دارای کفپوش چرمی است، از یک مدل صندلی روشن دوصندلی برای تزئین استفاده شده است. دیگر مبلمان صندلی‌ای توری و ننوئی بوده که ابتدا مولر آن را برای Solo House، یک ویلای تفریحی در اسپانیا، طراحی کرده بود. برخی دیگر لوازم جانبی کوچک خانگی است که در این نمایشگاه گنجانده شده است. مانند آینه خمیده‌ای (از استیل ضدزنگ) که در اتاقی مانند اتاق کار تعبیه شده است.

نمایشگاه “طراحی”! مولر در ویلا کاورویس تا 31 اکتبر 2020 نمایش داده می‌شود.

emaille*: همانطور که از ریشه کلمه که مینای دندان است مشخص است؛ در این روش پودر شیشه‌های رنگی را روی فولاد می‌ریزند و در دمای بالا (800c) قرار می‌دهند. این روش توسط مولر ساخته شده و نیاز به محاسبات بسیار دقیق دارد.