اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


بیش از 60 شرکت بین المللی معماری در تلاش برای جمع آوری کمکهای مالی جهت بازسازی شهر بیروت پس از انفجاری که در ماه آگوست این شهر را لرزان هستند. انفجاری که حداقل 300000 نفر را بی خانمان کرد. این دفاتر معماری اغلب آثار هنری و طرحهایی از معماران برتر خود را به حراج گذاشته اند.

از جمله اجناس ارائه شده یک لیتوگرافی توسط دیوید آدجای است که با ورق طلای 24 عیار  مزین شده ، اسکیسی از Renzo Piano و یک مجسمه با نسخه محدود طراحی شده توسط مرحوم زاها حدید است

این حراجی که «معماران برای بیروت» نامیده می شود ، عملاً توسط نمایشگاه Design Miami برگزار می شود و تا پایان ماه نوامبر ادامه دارد و کلیه عواید آن به آزمایشگاه شهری بیروت می رسد.

این آزمایشگاه در واقع یک فضای تحقیقاتی میان رشته ای است که در ابتدا توسط دانشکده ای از گروه معماری و طراحی دانشگاه آمریکایی بیروت تأسیس شد تا بتواند تخریب زیرساخت های مدنی را که در جنگ 2006 لبنان با اسرائیل اتفاق افتاد ، خنثی کند.

اکنون ، این مجموعه با کمک در جهت هماهنگی بیشتر و اقدامات از پایین به بالا در دو محله فعال است. به طور خاص ، آزمایشگاه شهری بیروت در حال برنامه ریزی برای کمک به بازسازی زیرساخت های مهم مانند بیمارستان ها و اسکان اضطراری و همچنین باغ ها ، کتابخانه ها و سایر فضاهای عمومی است که برای جامعه محلی دارای اهمیت است.

مکرم الکادی از شرکت معماری LEFT در نیویورک ، بعنوان سازمان دهنده حراجی ، گفت: “حتی قبل از انفجار ، کشور درگیر یک بحران اقتصادی و مالی بود که سیستم بانکی و توانایی های دولت را فلج کرد.” وی افزود: “این امر با شیوع Covid 19 حتی بدتر شد.” “و عدم اعتماد به توانایی دولت در تأمین کمک های خارجی – چه رسد به مدیریت آن – منجر به انبوهی از NGO های محلی و بین المللی شد که این خلا را پر کنند.”