این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه : مسکن ولنجک

معماران:  رضا حبیبی – ملیحه شیرزاد ( استدیو طراحی ازنو)

تیم طرح : نیلوفر محمدزاده ، عرفان آقایی، علیرضا حضوری

کارفرما : مسکن ولنجک

متراژ زیربنای پروژه : ۳۸۰ متر مربع

عکس: دید استدیو

ملیحه شیرزاد

استودیو ازنو

رضا حبیبی

مبانی نظری پروژه

این پروژه در حالی به ما سفارش داده شد که یک برند بسیار با قدمت و معتبر در زمینه ارائه خدمات املاک در منطقه یک،  نیاز به  ایجاد تغییر و نوسازی در فضـای کسب و کار خود را احساس می نمود.

دغدغه اصلی ما، ایجاد یک فضای مدرن بود که بتواند نوع نگرش معاصر را درخصوص مقوله معماری و ساختمان به مخاطب مشاور املاک القاء و خط تمایز مشخصی با رویکرد به اصطلاح لاکچری در این حوزه ترسیم نماید.

پروژه از سه بخش اصلی تشکیل شده بود یک بخش تجاری در محل یکی از پر ترددترین خیابان های ولنجک، یک بخش اداری در  طبقات بالای تجاری و یک محوطه فضای باز که مسیر دسترسی به بخش اداری نیز محسوب می شد.

 در محل بخش تجاری یک ساختمان قدیمی موجود بود که در زمان جنگ به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار می گرفت.

دیوارهای باربر عریض پناهگاه، فضای بخش تجاری را به دو قسمت کم عرض تقسیم کرده بود که به دلیل ارتفاع کوتاه سقف و  عدم ورود  نور مناسب، از کیفیت نازلی برخوردار بود.

در گام اول پیشنهاد تخریب ساختمان تجاری و احداث سازه جدید را مطرح کردیم که مورد استقبال کارفرما قرار گرفت در  ساختمان جدید ایجاد شفافیت از مهمترین مفاهیمی بود که به دنبال ارائه آن بودیم.

با ایجاد این سازه جدید، فضای بخش تجاری یکپارچه گردید و سعی شد تفکیک عملکرد در این بخش با تغییر متریال به وجود

آید .با ایجاد یک شکاف در سقف بخش تجاری ، امکان ورود نور با کیفیت به فضا را فراهم نمودیم که به پویاترشدن فضای داخلی  کمک شایان نموده است.

کانسپت این پروژه، بر اصلاح روابط دسترسی بین ۳ بخش اصلی شکل گرفت. ایجاد ارتباط بین بخش تجاری و محوطه فضای باز ، علاوه بر رفع برخی از مشکلات عملکردی،  فضای محوطه باز را به نقطه عطفی در ارتباطات روزمره تبدیل کرد.

یکی دیگر از اهداف ما در طراحی، امکان ایجاد فضاهای باز با کیفیت در ساختمان بود که علاوه بر محوطه اصلی، بام بخش تجاری  نیز به آن اضافه شد تا امکانی را دراختیار استفاده کنندگان قرار دهد که به راحتی به فضای سبز با کیفیت دسترسی داشته باشند.

با ایجاد بستر سبز بر روی بام بخش تجاری، یک محور اصلی در محل پروژه ایجاد گردید که علاوه بر ارتفاع کیفیت بصری فضاهای  داخلی به عنوان محل پذیرائی از میهمانان در فصل های مناسب سال نیز فراهم شد.

در گام بعد با تجمیع دو واحد اداری هم سطح یک دفتر یکپارچه، در تراز بالکن) سقف واحد تجاری( به دست آمد که با تامین  نیازهای کارفرما یک مجموعه کامل اداری را شکل داد.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید