این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

مشخصات پروژه
نام پروژه:  عمارت گلستان
عملکرد: مسکونی
شرکت / دفتر طراحی: استودیو معماری آرانی- انسی
معماران اصلی: سعید آرانی قهرودی، علیرضا انسی
همکاران طراحی: امین نادرنژاد، مهسا رحمانی
طراحی و دکوراسیون داخلی: سعید آرانی قهرودی، علیرضا انسی
نوع تاسیسات: پکیج، وی آر اف
نوع سازه:  اسکلت بتنی
آدرس پروژه: تهران، 35 متری گلستان، خیابان سوسن آبادی
مساحت زمین: 420.9 مترمربع
زیربنا: 2650 مترمربع
کارفرما:  سعید آرانی قهرودی، علیرضا انسی، حمید نظری قهرودی
تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت: تیرماه 1396-تیرماه 1398
عکاس پروژه: گروه ارک وی
ایمیل: SD.arani@yahoo.com

NC.alireza@yahoo.com

وبسایت:

سعید آرانی و علیرضا انسی

مبانی نظری پروژه

سایت پروژه به ابعاد 23×18.30 مترمربع در محله‌ی شاهین شمالی واقع شده است و از تجمیع دو قطعه‌ی جنوبی که ضلع کوچکتر رو به گذر کوچه قرار دارد، در 9 طبقه طراحی و اجرا شده است. زیرزمین شامل، سرایداری، پارکینگ، انباری و اتاق تاسیسات است، در همکف، ورودی، لابی و پارکینگ قرار دارد، طبقات 1 تا 6 به واحدهای مسکونی 2 واحدی 3 خوابه اختصاص دارد و طبقه‌ی 7، اولین واحد مسکونی 4 خوابه‌‌ی تکواحدی در منطقه  طراحی و اجرا شده که کاملاً هوشمند است.

یکی از مسائل مهم در این پروژه، طراحی پلان‌هایی به صورت 2 واحدی بود، که از قبل طراحی شده بود، ازدیاد و آشفتگی بازشوها در نما به شیوه‌ای بود که نوع خطوط داخلی پلان با خطوط نمای بیرون ساختمان هماهنگ نبود. پس ما بدنبال راهکاری برای انسجام‌بخشی این ناهماهنگی بودیم. مسئله‌ی دیگر محدودیت‌ها و ضوابط شهرداری و آتش‌نشانی برای قرارگیری پلکان در نمای بیرونی ساختمان بود که باعث شد این ارتباط عمودی، بیرون‌زدگی در نما و خط آسمان ایجاد کند.

ما با قراردادن پوسته‌ای آجری و استفاده از عناصر معماری سنتی، قاب‌سازی‌ها، بافت و گره‌چینی‌های آجری نظیر فخر و مدین در نما به مخفی کردن خطوط ناهماهنگ پرداختیم، و با استفاده از خطوط افقی نظیر نوارهای سیمانی، سنگ فیروزه‌ی ایرانی، فلاور باکس‌ها و نرده‌های CNC شده منقوش در زیر پوسته‌ی آجری، نمای پروژه را مانند نخ‌هایی پنهان به هم پیوند دادیم. نقطه‌ی عطف پروژه، جسارت در استفاده از متریال آجر به رنگ طوسی (مدرن) و ترکیب و همجواری آن با سفیدی سیمان، سنگ فیروزه‌ای و سبزینگی و ورق‌های CNC شده منقوش در نما سازی است.

طبقه‌ی آخر (هفتم) ساختمان به صورت تکواحدی با هدف ساخت اولین واحد 4 خوابه و به صورت کاملاً هوشمند در منطقه‌ی جنت آباد مرکزی و شاهین شمالی طراحی و اجرا گردید. از آنجایی که ذات این واحد از نظر متراژ، ارتفاع، متریال و کیفیت فضایی در طراحی داخلی شاخص‌تر است، در نمای بیرونی نیز با استفاده از عناصر معماری ایرانی و جزئیات بیشتر نظیر رواق با ستون و سرستون‌هایی متمایز از سایر طبقات بوده و این تمایز از درون و بیرون ساختمان به وضوح قابل مشاهده است. در نام پروژه به جای مجتمع مسکونی واژه‌ی عمارت جایگرین شد که به معنای آبادانی است و به علت قرارگیری ساختمان در خیابان گلستان، بنام عمارت گلستان نامگذاری شده است.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید