این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه: فروشگاه طلا و جواهر فاتحی

عملکرد: تجاری

دفتر طراحی: آتلیه معماری فیروزمندان

معمار: احسان فیروزمندان

گرافیک: عبدالحمید عالی حسینی

مدیر پروژه: غلامرضا زرگری

سرپرست کارگاه: عباس ورمزیاد

نوع تأسیسات ـ نوع سازه: اسپیلت، بتنی

آدرس پروژه: فارس، لار، شهرقدیم، خیابان طالقانی

زیربنا: ۴۵متر مربع

کارفرما: محمود فاتحی

تاریخ شروع و پایان ساخت: مرداد ۱۳۹۷- آبان ۱۳۹۷

عکاسی پروژه: ویدا قبادی، احسان فیروزمندان

ایمیل: Ehsan.firoozmandan@gmail.com

اینستاگرام : https://www.instagram.com/firoozmandan.architects/

احسان فیروزمندان

فیروزمندان آرشیتکتز

مبانی نظری پروژه

شهرستان لارستان با قدمتی چند هزار ساله در استان فارس، در جنوب کشور ایران و در اقلیمی گرم و خشک قرار دارد که پس از زلزله ویرانگر سال ۱۳۳۹ به دو بخش شهر جدید و شهر قدیم تقسیم شد. پروژه طلافروشی فاتحی در خیابان طالقانی شهر قدیم لار، محوری که بورس طلا و جواهر می باشد، واقع شده است.

اولین و اصلی ترین هدف طراحی پروژه احترام به بافت قدیم آن منطقه و دوری از ایجاد آشفتگی بصری بود، با وجود اینکه کاربری این پروژه فضایی مجلل را پذیرا می بود، سعی بر آن شد که این هسته مجلل را در داخل پوسته ای ساده گنجانده شود .

عرض کم فروشگاه و فضای محدود نمایش جواهرات و محصولات و تعدد عابران پیاده در این محدوده ما را بر آن داشت تا در طراحی ویترین و فضای نمایش جواهرات ازالگو های اوریگامی استفاده کنیم. در نتیجه، فضای ویترین از صفحاتی تا شونده شیشه ای تشکیل گردید که دید هایی برای عابران از هردو سمت و همچنین نمایشی برای سواره رو قرار گیرد.این صفحات شیشه ای تا شونده در ویترین به گونه‌ای طراحی گردید که یادآور فرم الماس و یکی از ملاک‌های ارزش‌گذاری آن که برش است نیز می باشد.

فضای داخلی فروشگاه به دو قسمت خصوصی و عمومی تقسیم گردید. فضای عمومی به بخش فروش و خدمات به مشتریان اختصاص یافت که در این بخش طبقه بندی های ارائه جواهرات با تبعیت از الگوی ویترین نما طراحی و اجرا گردید و همچنین در سمت مقابل که بخش مشتریان می بود، به دلیل مقاوم بودن در برابر خط و خش و همچنین کمک به روشنایی و شفافیت فضا از شیشه رنگ شده استفاده شد.

به منظور ایجاد امنیت و قرارگیری گاوصندوق و همچنین ایجاد فضای کارگاهی جهت ساخت و تعمیر طلا و جواهر، فضای خصوصی نیز در انتهای این فروشگاه در نظر گرفته شد.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید