اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


طراحی مرکز چندکاربردی/ سالن کنگره شهر بانجا لوکا

دفتر معماری: استودیو معماری جواد ایرجی و همکاران

@StudioEiraji

معمار مسئول: جواد ایرجی

@JavadEiraji

.

تیم طراحی: نرگس ارشادی، مونا رضایی، مرجان قهرمانی، شیما نوری، الناز توفیقی، پریسا مسعودی

کارفرما: شهرداری شهر بونجا لوکا

موقعیت: شهر بونجا لوکا، بوسنی و هرزگوین

وضعیت: پروپوزال مسابقه بین المللی معماری/ فینالیست

سال طراحی: 1399

.

طراحی مرکز چندکاربردی/سالن کنگره شهر بانجا لوکا در کشور بوسنی و هرزگوین با هدف طراحی مرکزی جهت به اشتراک گذاشتن اهداف و برنامه های فرهنگی-هنری این شهر تازه تاسیس به مسابقه گذاشته شد.  توجه به موضوع اصلی طرح، کاربرشناسی و نیازهای آن و جذب مخاطب از جمله عوامل اصلی در طراحی این پروژه می­باشد.

چند کاربردی بودن طرح و گنجاندن و ترکیب بندی فضایی چند کاربری متفاوت در کنار یکدیگر از دیگر عوامل بسیار مهم و قابل توجه در این طرح می باشد. در نظر گرفتن سالن های متفاوت موسیقی، اجرا، تمرین، سالن های گفتگو و آمفی تئاترها و توجه به جزئیات طراحی آنها به صورت مستقیم در این طرح مورد مطالعه قرار گرفته شده است.

استفاده از لایه بندی حجمی و نما و توجه به مصالح متفاوت با توجه به شرایط جغرافیایی، اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی و نیز مطالعات و  ترکیب بندی سایت از نظر دسترسی ها، کاربری های اطراف و ارتباطات موجود از دیگر عوامل تاثیرگذار در این طرح می باشد.

در طراحی لابی، به عنوان فضای اصلی که کاربر به محض ورود مجموعه با آن درگیر می شود، سعی به ساده انگاری و در نظر گرفتن ترکیب بندی صحیح در مجموعه شده است.

سایر فضاهای اجرایی و مهم مجموعه از جمله سالن ها، رستوران ها و کافه ها نیز مطابق با برنامه ریزی فیزیکی و خواسته های طرح در نظر گرفته شده اند.

 

شیتهای ارسالی به مسابقه