اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


طرح پیشنهادی مسابقه معماری طراحی درایگاه های آرامستان باغ رضوان اصفهان

دفتر معماری: استودیو معماری ایرجی

معمار مسئول: جواد ایرجی

مدیر طراحی: علی جودکی

تیم طراحی: فاطمه رمضان پور، الناز توفیقی، مرجان قهرمانی، پریسا مسعودی، شیما نوری

کارفرما: سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان

موقعیت: اصفهان، ایران

وضعیت: طرح پیشنهادی مسابقه

سال طراحی: ۱۳۹۹

یکی از عناصر خاصی که در معماری چشم نواز و دل نشین اصفحان  به چشم می خورد هنر زیبای مقرنس کاری است.

مقرنس کاری یکی از عناصر مهم تزیینی معماری است، که در زیبا سازی بنا‌های ایرانی بخصوص مساجد و مقبره‌ها استفاده می‌شود. مقرنس‌ها شباهت زیادی به لانه زنبور دارند، در بناها به شکل طبقاتی که روی هم ساخته شده برای آرایش دادن ساختمان‌ها، و یا برای آنکه به تدریج از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگری تبدیل شوند به کار می‌روند.

در طراحی این بنا اولین مورد الهام بخش، ایده گرفتن از نام خود اثر که باغ رضوان  است بوده به شکلی که سعی بر این شده تصویری از درختان به صورت مدولار که نشانگر باغ است  در کنار هم قرار گیرند و همچنین با تکرار پیاپی این شکلهای هندسی گوشه چشمی از زیبایی مقرنس کاری اصفهان نمایان شود به طوری که در  عین حفظ منزلت این محیط روحانی زیبایی بصری نیز برای کاربران  صورت پذیرد.

توجه به بستر، زمینه، کاربری، آینده نگری و حال نگری طرح، تطابق موضوع کار و کاربر، هماهنگی عناصر تشکیل دهنده طرح، استفاده از ایدئولوژی و تزئینات اسلامی از دیگر ویژگی های این طرح می باشد.

در ضمن با توجه به هدف همسویی و همگرایی دو درایگاه سعی بر انطباق و هماهنگی دو طرح بوده و هم جنس و هم خانواده بودن دو طرح پیشنهادی از اولویت های طراحی می باشد.

معنویت و حس فضایی القایی به کاربر، اصلی ترین دغدغه موجود در طرح می باشد که طرح پیشنهادی سعی به ارائه آن نموده است