اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم: مونا لطفی


موقعیت: Mystras, Greece

طراح: DecaArchitecture

این اسپا به مساحت 3000 مترمربع در کوهپایه میستراس در کشور یونان واقع شده است. این اسپا در یکی از مهم ترین مناطق بین جنگل های سرو و یک سایت ثبت جهانی شده میراث فرهنگی قرار دارد و فضای داخلی نمایشی طراحی شده این اسپا، آن را در شورت لیست جوایز Dezeen قرارداده است.

هدف طراحی این است که تجربه هم زمانی از فضای صلح آمیز و توطئه گرایانه، دارای نظم و آشفته، متفکرانه و متوهم را برای افراد فراهم کند. که این تجربه از طریق نور، صدا، دما، رطوبت، بافت ها، مواد و بوها بهمراه حس غوطه ور شدن در فضا ایجاد ومنقل می شود.

در بخش زیرین این ساختمان چهار طبقه، اتاق های پذیرش، درمان و مشاوره در فضاهای بیضوی در مقیاس های مختلف از طریق راهرو هایی دخمه مانند به هم متصل شده اند.

در حین طی کردن راه پله های بتنی برای رسیدن به طبقات بالایی، ویویی از دیوارهای های قوس مرکز ساختمان از طرق شبکه های طاقی شکل قابل رویئت هست و دید زیبایی را برای میهمانان فراهم می آورند.

مهمانان با قدم زدن در اطراف حس آرامش و در عین حال تعمق را تجربه میکنند. استخر کروی داخلی اسپا یک سازه کروی تیره رنگ را در مرکز خود دارد که از طریق طاق های دایره ای میتوان به آن ورود کرد، این مکان احساس معلق بود در خلا و در عین حال آرامش را برای مهمانان به ارمغان می آورد.

در بخش حمام، فضاها با درجه حرارت و رطوبت متفاوت مانند سونا، اتاق بخار و حوضچه آب سرد به هم متصل شده اند و این توالی فضاها تجربه احساسات مختلفی از قبیل عرق کردن، انبساط و انقباض را پوست فراهم می آورد.