اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم : آناهیتا شهیم


نام اثر : کابینی چوبی در هلند

گروه طراحی : Amsterdam studio Crafted Works 

سال ساخت : 2020  

این کابین تک طبقه، در یک پارک تفریحی در نزدیکی مرز آلمان طراحی شده به طوریکه ساختار آن بخش کلیدی طراحی محسوب می شود. این پروژه دارای یک ساختار قاب مانند بوده که در سراسر بنا تعبیه شده است. 

جیمز جفری -که یکی از طراحان پروژه است- می گوید: “هدف اصلی طراحی، بیان ساختار و متریال بوده است. عناصر مختلف ساختمان به گونه‌ای کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که چگونگی اتصالات و ساختار را نمایش دهند، نه اینکه آن‌ها را در پشت آسترها و روپوش ها پنهان کند.  این ویژگی کمک می کند که کابین شخصیتی مجزا و منحصر به فرد داشته باشد و در عین حال صنایع دستی که در طراحی آن استفاده شده‌اند را به نمایش می گذارد.”

برای ایجاد قاب کابین، از چوب صنوبر داگلاس استفاده شده است که پایه‌های شمع‌پیچ‌های فلزی گالوانیزه و همچنین میخ‌های جداره‌ی خارجی را پشتیبانی می کند. همچنین روی پشت بام این کابین، سقف فولادی موجدار بزرگی طراحی شده و قطعات سازه به گونه‌ای طراحی شده است که می تواند به سرعت و به راحتی مونتاژ شود.

“از آنجا که تیم سازنده در اصل دو نفر بودند، ما نیاز به یک روش ساخت و مونتاژ مناسب در مرحله ی اول داشتیم تا اطمینان حاصل شود که ساخت و ساز با منابع محدود و در دسترس به بهترین نحو صورت گیرد.” به علاوه: “بنا بود که کابین از ابتدا از چوب ساخته شود و پس از بررسی گزینه‌های مختلف، صنوبر داگلاس تنها گونه‌ای بود که دوام و استحکام لازم، قیمت و اهداف محلی پروژه را تامین می کرد.”

این کابین دارای یک طرح با آشپزخانه، ناهارخوری و فضای زندگی در مرکز ساختمان است، اتاق خواب‌ها و حمام‌ها در هر دو انتهای آن قرار دارد. تخته‌های کفپوش چوبِ نرم، در تمام جداره‌های پروژه  تعبیه شده و حتی در طراحی مبلمان داخلی نیز به کار رفته است تا استودیو را به عنوان ” بافتی یکنواخت با محیط ” توصیف کند. 

و در نهایت -جفری می گوید: “از آنجا که ما کابین را خودمان ساخته ایم، توانستیم بدون تأثیر بر هزینه و یا تغییری در برنامه، جزئیات را در تمام مراحل بررسی و اصلاح کنیم. به عنوان مثال، جزئیات پنجره اجازه می دهد تا قاب‌های بیرونی و داخلی پنهان شوند و ظاهری روان‌تر به بنا می بخشد. اگرچه بیشتر آن‌ها، چیزهای کوچکی هستند اما احساس می کنیم که مجموعه‌ی این جزئیات، تأثیر مثبتی بر پروژه‌ی نهایی می گذارد.”