اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

نویسنده: فاطمه میری


نام اثر: Kaizen Coffee

معماران: space+craft

موقعیت اثر: BANGKOK, THAILAND

سال ساخت: 2019

معماران درباره کار خود چنین می‌گویند:” شرکت قهوه کایزن به عنوان یکی از بهترین مکان‌های قهوه مخصوص بانکوک شناخته می‌شود که توسط یک باریستای جوان به نام Arnun Wattanaporn  تأسیس شد که شورواشتیاق وی بسیار تحت تأثیر محیط vibrant coffee استرالیا است. کافه کایزن پس از یک استقبال گسترده از طرفداران قهوه خود، اخیراً خانه جدید خود را در Ekamai، یکی از مکان‌های برتر در قلب بانکوک، راه اندازی کرده است.

این کافه تنها در حدود ۱۰۰ متر مربع در منطقه پر جنب و جوشِ بانکوک توسط چندین ساختمان مرتفع احاطه شده‌است و در میان این ساختمان‌ و جنب‌وجوش‌ها بزرگ شده است. نمای جلویی که با شیشه ای شفاف تزئین شده، اولین چالش معماری بود که باید طرح داخلی در هنگام مشاهده از خیابان اصلی به کافه، برجسته و جذاب شود. برای این منظور یک صفحه بزرگ بلوط با ” K ” با نور LED بر روی دیوار پشتی آن برای کایزن اجرا شد و این المان را می‌توان به راحتی از خیابان اصلی مشاهده کرد و این المان یک هویت بسیار محکم به کافه هدیه می‌دهد.

بر خلاف شعبه‌های قبلی کایزن، مالک کافه به جای یک فضای معمولی مدرن و مینیمال قصد دارد ماهیت دیگری از آسایش و صمیمت را به نمایش بگذارد؛ کایزن جدید فقط انواع قهوه و نوشیدنی‌ها را سرو نخواهد کرد بلکه طیف گسترده ای از وعده‌های غذایی سالم و لذیذ را در طول صبحانه تا شام تهیه و سرو می‌کند. این نیت، مفهوم طراحی داخلی کایزن را  از نظر سبک و عملکرد تغییر داده‌است.

چوب بلوط طبیعی و آجرهای خاکستری تیره که به عنوان مواد اصلی با اهمیت انتخاب شدند که نتیجه‌اش ترکیب هماهنگ و کنتراست زیبای سازه است. در حالی که چوب بلوط حس آرامش بخش را به فضا منتقل می‌کند، آجرهای خاکستری تیره زیبایی را به فضای داخلی هدیه می‌دهد. همچنین الگوی آجری متفاوت در میله پیشخوان و دیوار طبقه اول، جزئیات طراحی را همانند شخصیت استثنایی‌ای به فضا اضافه کرده است.

چیدمان و طراحی مبلمان به عنوان یک طرح باز با پیچ و تاب عملکردی در هر دو طبقه اول و دوم به منظور ارائه تنوع صندلی برای مشتریان انجام شده است تا بسته به تمایل خود که آیا آن‌ها فقط قهوه یا غذا بخورند، میز مورد نظر خود را نیز داشته باشند. در نهایت ظاهر جدید قهوه کایزن در میان مکان‌های مختلف قهوه در شهر به طور منحصر به فرد برجسته شده‌است و به یکی از بهترین تولیدکنندگان قهوه با کیفیت و غذای سالم در پایتخت تایلند تبدیل شده است.”

سایت معمار: https://www.spacecraftarchitects.co.nz/