این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

معماراصلی:ساراسلطانی

همکاران طراحی:پریچهرده بزرگیان،مریم توافقی،راضیه رضایی

آدرس محل پروژه : شیراز، خیابان فرهنگ شهر، خیابان کسایی، بعد از خیابان دوستان، مجتمع ایران زمین

متراژ : ۱۶۰ مترمربع

سال ساخت : ۱۳۹۹

وضعیت : اتمام پروژه

عکاس:امیردلشاد

آدرس اینستاگرام:

SaraSoltani.Architect

سارا سلطانی

مبانی نظری پروژه

طراحی این واحد مسکونی واقع در مجتمع ایران زمین با چالش های متفاوتی همراه گردید.

کارفرمای پروژه به دلیل شغل جراحی ، خواستار فضایی بود که بعد از استرس های کاری بتواند در آن محیط دغدغه های روزانه خود را فراموش کند. با توجه به شرایط شغلی ایشان، که ساعت های زیادی از روز، در اتاق عمل و سایر فضا های کوچک و بسته بیمارستانی سپری می‌شد، شاخص ترین ایده طراحی، گشودگی فضا و ایجاد فضایی باز با نور مناسب بود.

در جهت تحقق بخشیدن به ایده طراحی و گشودگی فضا، قسمت های نامطلوبی از وضع موجود پروژه تخریب گردید و سپس با استفاده از حرکت خطوط در جداره ها، سقف ، سبک نور پردازی و حتی مبلمان، روی کشیدگیِ تناسبات و بزرگتر شدن فضا کار شد.

به جهت ایجاد حس تعلق خاطر به فضا و با درنظر گرفتن علایق شخصی کارفرما به گل و گیاه، و همچنین وجود دید بصری نامناسب در وضع موجود سبب شد که ایده های تغییر و طراحیِ جداره تراس شکل گیرد و استفاده ی حداکثری از پتانسیل های تراس در دستور طراحی قرارگیرد. بنابراین با تخریب و تغییر بخش هایی از جداره تراس و کاشت گل و گیاه ، گشودگی فضا و دیدو منظر مناسب حاصل گردید.

انتخاب رنگ مناسب یکی از جنبه های مهم در طراحی داخلی است. در علم روانشناسی ثابت شده است که رنگ در دکوراسیون منزل، بر خلق و خوی ساکنین در دراز مدت تاثیر می گذارد و نتایج و بازخورد های روحی و عاطفی آن غیر قابل کتمان است. طراحی بر اساس روانشناسی رنگ ها می تواند اهرمی کمک کننده برای داشتن لحظاتی آرام و بدون دغدغه باشد. بنابر این با در نظر گرفتن اهمیت نقش رنگ ها، در طراحی این پروژه از پتانسیل رنگ های گرم و خنثی از جمله سفید، خاکستری و گردویی برای ایجاد بهترین نتیجه در طراحی استفاده شده است.

در نهایت خروجی طرح به این صورت گردید که بدون استفاده از تزئینات فاخر ، به کمک طراحی های انجام شده، تمام نیاز های یک واحد مسکونی فاخر، همراه با حس آرامش به بهترین شکل ممکن برآورده شده است.

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید