اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

آناهیتا شهیم


نام پروژه: تراس ناژوان

طراح: پدرام ایزدی بروجنی

اجرا: پدرام ایزدی بروجنی

سال ساخت: 1397

مساحت: 127 متر مربع

بودجه:60.000.000 تومان

تراس ناژوان یک آپارتمان 127 متری است که با وجود داشتن دو تراس در دو جبهه بنا، از کمترین حد پاسخگویی برای ساکنانش برخوردار بود. یکی از این دو تراس مساحتی بالغ بر 45 متر داشت که به دلیل طراحی نامناسب تبدیل به فضایی ناکارآمد در خانه شده بود. از سوی دیگر تفکیک فضای توالت و حمام، با توجه به چیدمان فضایی غالب، فضای نامطبوعی برای ساکنان به وجود آورده بود.

سبک زندگی کارفرما، که سرآشپزی چیره دست و عاشق دورهمی های دوستانه بود، چالش بعدی این پروژه بود که با وضع اولیه خانه در تضاد کامل بود؛ چرا که کارفرما تمایل داشت فضای زندگی اش همواره تداعی گر رستورانی دنج و دلنشین باشد، که محدودیت هزینه در این پروژه هر یک از چالش ها را دو چندان می کرد.

بنابراین با تغییر در فرم دیوار سرویس بهداشتی و ایجاد یک فضای اشتراکی برای فعالیت های بهداشتی خانواده، مشکل کوچک بودن و عدم پاسخگویی توالت و حمام مرتفع گردید. از سوی دیگر با کمترین مداخله در قالب تخریب و تمرکز بر استفاده مناسب از رنگ و متریال مناسب به نیازهای پروژه پاسخ داده شد تا یک آپارتمان مدرن به یک خانه ایرانی معاصر بدل شود. فعال شدن هر دو تراس به واسطه استفاده صحیح از متریال، روح افزایی خانه را دوچندان کرد، به نحوی که تراس 45 متری آن، در حال حاضر تبدیل به کانون گردهم آیی های دوستانه و خانوادگی شده است.

لینک سایت : www.pedramezadi.com