اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


عنوان پروژه : احمد آباد مستوفی ( شرکت ساپرا امین بخش های اداری همکف و اول)

آدرس دقیق پروژه : استان تهران، شهرستان اسلامشهر، بخش مرکزی، شهر اسلامشهر، احمدآباد مستوفی، خیابان شهیداحمدخورشیدی، ساختمان صنایع بهسازی چوب ایران، نبش چناران و سرو، سالن K26

نام شرکت یا دفتر معماری : استودیو طراحی بیتا برنا  bitabornadesignstudio@

طراحی داخلی : بیتا برنا  bitaborna@

تاریخ طراحی: 1400-1401

تاریخ شروع و اتمام اجرا : ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

مساحت پروژه : ۵۳۲ مترمربع

نوع ساختمان : اداری

کارفرما : شرکت ساپرا امین

اجرا : محمد رحمانی ، ایمان رحمانی ، عیسی بیگی

عکاس : محمد حسن اتفاق

دیاگرام : سرور طریقی

ساعت چنده؟  کی میرم خونه؟ شاید همه ما حداقل یکبار چنین جملاتی را در محل کارمان شنیده باشیم یا در ذهنمان تکرار آمده باشد. همه ما ممکن است تجربه دفاتری با میزهای روبه دیوار یا پارتیشن با کادرهای بسته و نورهای بد و فضای خشک اداری را تجربه کرده باشیم. اگر محل کار آنقدر جذاب و خوشایند باشه که دیگر چنین جملاتی نشنویم و به ذهنمان نیاید چطور؟ بهتر است بپذیریم که توجه به طبیعت در واقع توجه به هستی و هویت خود ماست، اما انسان دور افتاده از حقیقت، طبیعت را جدا از خویش می‌پندارد.

هدف اصلی ما در این پروژه با توجه به بستر صنعتی که در آن واقع شده بود آوردن طبیعت زیر پوسته معماری و ایجاد فضای سیال و باز بود که از لحاظ بصری برای کارمند فضای دلنشینی را ایجاد کند.

در طراحی میزها از فرم‌های ارگانیک و سیال برکه‌های آب الهام گرفته شد که با توجه به ماهیت مجموعه، یعنی دفتر بازرگانی، با فرمی پویا و خطوط نرم، فضای مناسبی را برای فعالیت‌های گروهی بوجود آورد. بگونه ای که بخش های مرتبط به دور یک بخش از فرم منحنی جمع و این دایره ها با اتصالاتی که یاداور همان بدنه اصلی شرکت است به هم متصل شده اند. وجود فضای سبز نیز همانطور که می دانید تاثیر بسزایی در روحیه و شادابی و در نتیجه راندمان افراد دارد. استفاده از درختان در وسط میزها که حس صلح و آرامش را در کنار مفهوم برکه به وجود می آورند و نورهای خورشیدی جهت نگهداری از گیاهان برایشان پیش بینی شد و با توجه با این مطلب که مجموعه داخل سوله‌های صنعتی و پیش‌ساخته قرارداشت، سعی بر آن شد که اشاره ای به هویت اصلی بستر داشته باشیم و آن را با اجرای نمایان تاسیسات از کانال های تاسیساتی که از ورق های استیل براق شده بودند زیر سقف به رنگ سفید که نور را برای فضای کار بیشتر می کند نشان دادیم. دیوارهای سالن اصلی هم به رنگ سفید کار شد که هم فضا را بازتر نشان دهد و هم تمرکز اصلی به مرکز فضا و چیدمان مفهومی وسط جلب شود. چراغ‌های بالای میز وسط هم کاملاً اختصاصی طراحی و اجرا شد تا به خوبی با خطوط میزها هماهنگ باشند. نکته مهم درباره چراغ‌ها، نحوه جانمایی چراغ ها نسبت به میز و کارمندان بود بطوری که با نشستن خطوط به سمت داخل، چراغ‌ها دقیقاً در فاصله بین چشم و رایانه قرار دادیم که ازهر گونه سایه اندازی بر روی صفحه ی نمایش جلوگیری شود.در طبقه همکف میز پذیرش به صورت اورگانیک با استفاده از سنگ طبیعی که به شکل کوپ سنگی که از داخل تراشیده شده طراحی و ساخته شد و همینطور دیوار پشت میز پذیرش هم از بافت طبیعی سنگ استفاده شد.

صحبتم را با این جمله از هایدگر به پایان می رسانم؛ انسان بدون طبیعت اطرافش هیچ حقیقت و وجودیتی نمی‌توانست داشته باشد.

بیتا برنا