اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

آناهیتا شهیم


نام پروژه : سینما آستارا

طراح : استودیو آدمون

سال ساخت : 2017

کاربری : فرهنگی

زیر بنا: 2500 متر مربع

عکاسان: مهدی کلاهی، پرهام تقی‌اف، امین غلامی

سینما آستارا متعلق به دوران قبل از پیوستن شمیران به تهران است. تا قبل از ساخت این مجموعه مردم شمیران برای دیدن فیلم باید به تهران رفت‌وآمد می‌کردند. سینما در نزدیکی میدان تجریش برای پاسخ به این نیاز ساخته شد. رستوران تابستانی و زمستانی و سالن آن با ظرفیت 800 صندلی و بالکن بزرگی با ظرفیت 400 صندلی از امکانات این مجموعه بود.

سینما آستارا در چندسال اخیر رونق گذشته را از دست داد. سالن سینما و امکانات آن فرسوده شد. اتاق‌هایی از این مجموعه به سبب نیاز به تعمیر یا از بین رفتن کاربری رها شدند. بنا در بافت پیرامونش یک ساختمان مخروبه به چشم می‌آمد، که البته در مورد بخش‌هایی از آن، حدس درستی بود.

راه حل رونق دوباره‌ی سینما آستارا، نه جذب قشر کهن‌سال که دیگر به سینما نمی‌روند، بلکه کششی برای مخاطب جوان است و به این منظور، به عوض تلاش برای بازسازی کالبد مرده‌ی یک بنای قدیمی، ایجاد بدنه‌ی نو و رویکردی تازه با نشانه‌هایی از سیر تحول بنا بود.

ایده‌ی باززنده‌سازی سینما، امتداد پیدا کردن مسیری بود که از ورودی بازار تجریش شروع می‌شد، به درون دالان ورودی و سینما و رستوران می‌رفت، از مرکز سالن انتظار ادامه پیدا می‌کرد و به کوچه‌ی پشتی سینما و در نهایت بافت محله می‌رسید. تقویت این مسیر با رنگ آبی ساده در میان شلوغی بستر پیرامون انجام شد. باقی اتاق‌ها در امتداد این مسیر به مثابه ایست‌گاه‌ها هستند. ایست‌گاه بلیط فروشی، ایست‌گاه رستوران، ایست‌گاه سالنهای سینما و دیگرها همه به این مسیر آبی وصل می‌شوند. این مسیر ساده مردم را به گذر و مشاهده دعوت می‌کند. هم‌چنین برای پاسخ به نیازهای جدید، راه‌کارهای جدیدی ارائه شد.

تنها سالن سینما به سه سالن تبدیل شد. این تغییر با افزودن به طول کف سازه‌ی بالکن قدیمی و تقسیم آن به دو سالن صورت گرفت. در گذشته تعداد فیلم‌های روی پرده کم بود و یک سالن بزرگ، جواب‌گوی این موقعیت بود، اما با تعدد فیلم‌های روی پرده دیگر یک سالن بزرگ هم قادر به پوشش این تعداد فیلم نبود و هم معمولا کامل پر نمی‌شد و با توجه به نیاز کارفرما این دست‌کاری با اضافه کردن به طول کنسول این سینمای شصت ساله و حذف چند ستون و تقویت سازه انجام شد.

راه دسترسی به این دو سالن تغییر کرد. راه‌پله‌ی کوچک به بالکن قبلی تبدیل به راه بزرگی برای رسیدن به دو سالن جدید و نشستن و انتظار شد. بلیط فروشی کوچک بیرون سینما تبدیل به فضای بزرگ‌تری با چند باجه و قابلیت نشان دادن پیش‌نمایش‌ها شد. سرویس‌های بهداشتی جدیدی در طبقه‌ی دوم ایجاد شد و اتاق گریم درآن گنجانده شد. کافه‌ای‌ در کنار پله‌های انتظار نشست. انبار و اتاق سرایداری متروکه‌ جای خود را به دفتر موسسه‌ی صاحب مجموعه دادند.

در آخر برای ماندن رنگی از گذشته در فضای جدید، دیوارهای آجری بنا در چند جا به دوران قدیمش اشاره می‌کنند. همچنین تعدادی از صندلی‌های نوستالژیک سینما مرمت شده و در سالن انتظار قرار گرفتند.

لینک سایت : www.admunstudio.com