اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


دفتر معماری شباهنگ

نام پروژه: مهرالبرز

موقعیت پروژه: ایران _ تهران ­

ایده پروژه :

پروژه ساختمان اداری دانشگاه مهر البرز  در پارک علم و فناوری

با درخواست کارفرما جهت تغییر  پلان و ساختار کلی ساختمان آغاز شد. تغییر پلان از پیش طراحی شده و مشابه با سایرین، که از سمت پارک ارائه شده بود و ما ملزم به طراحی در محدوده تعیین شده از سوی آن ها بودیم.

طراحی پروژه با تاکید و برجسته سازی نقطه تمایز دانشگاه مهر البرز به عنوان اولین دانشگاه  الکترونیکی و آموزش از راه دور  ایران آغاز شد.بر خلاف آموزش سنتی که مبتنی بر حضور در فضای آموزشی ست، در آموزش مدرن از طریق دسترسی به اینترنت  امکان آموزش در هرمکانی ممکن است. در این میان عنصر مهم ارتباط دهنده، بین استاد و دانشجو بستر اینترنت است. در پاسخی متقابل در ساختمان نیز  عنصر ارتباط دهنده پلکان بین طبقات است. پس پلکان ساختمان به عنوان نمادی از ارتباط بین استاد و دانشجو در نظر گرفته شد که علاوه بر ارتباط عمودی مفصلی بین کاربری های خدماتی و اداری در پلان نیز شد.رنگی مشابه رنگ اینترنت و لوگو دانشگاه به خود گرفت و در نما به صورتی شاخص جانمایی شد. این عنصر عمودی در طبقات به صورت افقی نیز رشد کرد و فضاهای تعاملی مثل سالن کنفرانس و تراس هارا در برگرفت و شبکه ارتباطی را کامل تر کرد.

دو حجم صلب ایجاد شده در دو طرف پله با لوور های فلزی پوشانده شد تا در صورت نیاز با جابجایی آن نور و تهویه به داخل جریان داشته باشد.بر روی  لوورها جزئیاتی با الهام از شعر   “ز دانش در بی نیازی بجوی”   ایجاد شد که حفره های ایجاد شده با بهره گیری از کد های مورس برروی ورق های آهن حک شد.

:دفتر معماری شباهنگ@shabahang_office

معماران: سروش روغنیان، الهه موسوی

Principle Architects: @soroosh.roghanian @elahe.musavii

تیم طراحی:رضا خاموشی

Design Team : @rezakh9

سی جی آرتیست:حسین انصاری

Cg Artist : @hosein.ansari.cg

گرافیک: کیمیا مهیاری،سارا داداش پور

Presentation: @kimiyamahyari  @saadarch_

_

کارفرما: دانشگاه مهرالبرز

مساحت:1038 متر مربع

تاریخ پروژه: 1402

Date: 2023

وضعیت: در حال ساخت

اسناد

تصاویر