این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

محل اجرا: تهران ، بلوار اشرفی اصفهانی ، نرسیده به سیمون بولیوار، نبش کوچه حافظ

کاربری: دفتر مشاورین املاک

کارفرما: مجتبی پورجاویدی

معمار: نیما میرزامحمدی [ فضـــای فَــــــرا تُــــــهی ][super void space]

همکار طراحی: ملیکا میرمیران

مدیر پروژه و اجرا: نیما میرزامحمدی

سرپرست کارگاه: معین پور اعتماد

مدلسازی: ملیکا میرمیران ، امیرعلی کاظم تبریزی

ترسیمات: امیرعلی کاظم تبریزی ، مهسا یادگاری

رندرینگ و دیاگرام: نگین اصانلو ، مهسا یادگاری

ارائه و گرافیک: ملیکا میرمیران، نگین اصانلو ، معین پور اعتماد

عکس: نیما میرزامحمدی

زیربنا:  75 مترمربع

تاریخ شروع و اتمام: خرداد – شهریور 97

تماس: ابتدای قیطریه، نبش تواضعی، پ1/2 ، و62  – 22245880  – 09121348619

دفتر فضای فراتهی

نیما میرزامحمدی

مبانی نظری پروژه

دفاتر املاك معمولا در همكف و مجاورت پياده روها هستند اما اين بار كارفرما قصد داشت يك دفتر نسبتا كوچك ٧٥ متري در طبقه دوم را به دفتر مشاور املاك تبديل كند و مثل هر كارفرماي ديگري خواسته هاي عريض و طويلي هم به نسبت فضاي موجود داشت.

واحد موجود مشتمل بود بر يك اتاق ، حمام ، آشپزخانه و يك سرويس بهداشتي و سالن كه همه اينها از پنجره سالن و يك نورگير كوچك نور مي گرفتند. كارفرما مي خواست ١٠ ست مشاور و مشتري ، يك نشمين انتظار ، يك اتاق مديريت ، آبدارخانه و پذيرش را در اينجا جاي دهد.

كار را از چيدمان فضايي شروع كرديم، اتاق مديريت در انتها، آبدارخانه را در حمام ، نشمين را در آشپزخانه و مابقي فضا را هم به مشاوران و مشتري اختصاص داديم.

اتاق مديريت را به صورت يك باكس چوبي مجزا ديديم تا هم گرم و هم شاخص باشد.  يك پارتيشن شيشه اي هم آنرا از باقي قسمتها جدا نمود تا ميزان شفافيت ارتباط با ساير فضاها قابل تنظيم باشد.

پنجره هاي اصلي واحد ٣ پنجره باريك جدا از هم بود كه جداره هاي بين آنها را برداشتبم تا هم نور و ديد بهتري فراهم آيد و هم داخل واحد از بيرون كاملا ديده شود.

كار اصلي ، سالن مشاوران و مشتري ها و گنجاندن همه خواسته هاي كارفرما در اين فضا بود.براي مشاوران معمولا ميزهاي جداگانه در نظر گرفته مي شود اما در ايجا چاره اي ديگر بايد مي كرديم. سرتاسر ديوار مقابل ورودي را كمد فايلهاي اداري كرديم كه ٣ ميز معلق كشيده ، با فواصل مناسب از دل آنها بيرون زدند، به گونه اي كه روي هر ميز،  ٣ مشاور  در يك طرف و مشتري هاشان هم در طرف ديگر قرار گيرند. به اين ترتيب هم تعداد مورد نظر كارفرما تامين شد، هم سادگي و خوانايي مورد نياز چنين فضايي به دست آمد. مشتري به محض ورود به فضا، با هماهنگي منشي، روبروي ميز معلق و سبك يكي از مشاوران پذيرش خواهد شد.

كوچكي فضا ، سفيدي و سادگي طراحي را ديكته مي كرد كه ما يك كانسپت طراحي پوسته اي را با آن ادغام كرديم، رنگ سبز تيره به عنوان رنگ زيرين انتخاب شد و هر كجا كه مي خواستيم پوسته سفيد رويي را بركنده و سبز تيره زيرين را نمايان كرديم. در مجاورت ورودي ، پوسته ديوار را بلند كرده و ميز پذيرش را در آن جاسازي كرديم.

در تو رفتگي پشت سرويس و نزديك ورودي اتاق مديريت ، همه پوسته سفيد را بركنديم تا فضاي انتظاري تماما سبز رنگ پديد آيد، پنكه سقفي سبزمان هم  خنكي فضا را بر عهده گرفت.

ميزهاي مشاورين ، پوسته هايي هستند كه از زمين كنده شده و سبزي زيرشان ، زير پاي مشاوران و مشتري ها نمايان شدند. هندسه اين ميزها هم هماهنگ با هندسه كانال كولر در سقف طراحي شد تا مجموعه اي يكپارچه ، كنده شده از زمين و آويزان از سقف را تداعي كند.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید