این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام طراح و مجری (صاحبان اثر): دفتر شهر،پل،یادمان شهربانو پارساکیان و دانیال شاملو

تاسیسات الکتریکال : آقای مهندس وفادار

همکاران اجرایی: آقای مهندس عباس مشهوری

نام کارفرما: جناب آقای رضا باقرزاده

عکس: پرهام تقی اف

محل اجرا: تهران، بلوار میرداماد، نرسیده به میدان محسنی، ابتدای خیابان حصاری، پاساژ راز

شهربانو پارسا کیان

دانیال شاملو

دفتر شهر پل یادمان

مبانی نظری پروژه

کاربری بنا: پروژه فوق یکی از واحدهای پاساژی نزدیک به 40 سال قدمت واقع در بلوار میرداماد میباشد سازه پاساژ اسکلت فلزی بوده تاسیسات برودتی و حرارتی کلیه واحدهای تجاری و اداری از نوع برقی(اسپلت) میباشد و همچنین سیستم ابگرم مصرفی با پکیج تامین میشود.

سطوح زیربنا و ایده طراحی : واحد فوق به مساحت 100 متر مربع به همراه تراسی 60 متری در اوایل سال 1398 بابت تغییر کاربری و طراحی از دفتری پیمانکاری به آژانس مسافرتی به دفتر ما رجوع کردند. تجربه شخصی کارفرما به همراه کارمندهای مجموعه از فضای قبلی مبنی بر ایجاد مزاحمت های شدید نور روز بر روی مانیتورها و متعاقبا استفاده از پرده و شیدهای زخیم برای جلو گیری از این مزاحمت نتیجه به غیر از ساعات طولانی کار در محیطی بدون نور طبیعی دربر نداشته و این امر به گفته کارفرما تاثیر مخربی بر راندمان نیروها و همچنین خلق و خوی آنها نسبت به ارباب رجوع های مجموعه داشته است. از این رو اولین مساله طراحی توسط شخص کارفرما شکل گرفت که در نهایت بعداز اتوودهای مختلف منجر به شکل گیری لوورهای متحرک پروژه در قسمت جنوبی پروژه گردید که ترکیبی از قطعات دست ساز کلاف آهنی وبلوک های شیشهای دست ساز گردید ضخمات 3سانتیمتری شیشه های دست باعث انکسار شدید نور و متعاقبا جلوگیری از ورود حجم نوربالا به محیط کار میشود که قابلیت متحرک بودن لوورها این امکان را فراهم میکند که در فصول مختلف بهره بردار به میزان دلخواه کنترل نور طبیعی را در دست داشته باشد. مسیله دوم حریم شخصی کارمندان به این تعبیر که ارباب رجوع نمیبایست به صفحه نمایشگر افراد مجموعه مشرف می بود. (از مسایل داخل صنفی قیمت گروه های همکار باخبر می شد) و این نیز با توجه به پیشنهاد گروه ما بر نوع چیدمان (چیدمانب به غیر از کانتر وسیستم خطی) شبکه ایده دیوایدر های (جداکننده) 1.2 متری را شکل داد که تراکم مطلوب و پوشش آیینه برای بار دوم انکسار ولی این بار از نوع تصویر به حل مسیله کمک زیادی کرد. نیز سقف کوتا فضا و عدم امکان تخریب کف قبلی به گونه ای که بتوان ارتفاع مفیدی برای فضا ایجاد کرد باعث به این تصمیم گیری شده که از پوششی براق با قابلیت بازتاب مطولب که حس مرتفع بودن را القاع کند از سقف کشسان(باریسول) براق )lacker( استفاده شد.

سال شروع و خاتمه پروژه: اردیبهشت98 شهریور 98

نوآوری و مزایای پروژه: طراحی لوور ها بگونه ای که بتوان در کارگاه تمامی مراحل ساخت صورت گیر و نیازی به استفاده از جزییات گران قیمت بابت این نوع سیستم نباشد. و همچنین استفاده از ظرفیت تراس بعنوان خرددانه ای نظام یافته در محیط آشفته ای  (از لحاظ بصری) اطراف پروژه در عکس ها کاملا گویا می باشد.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر قبل بازسازی

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر فرایند ساخت

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

مصاحبه اختصاصی با معماران اثر

https://www.aparat.com/v/G2Mvj