اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

نویسنده: فاطمه میری


نام اثر: Gerês House

معماران: Carvalho Araújo

موقعیت اثر: VIEIRA DO MINHO, PORTUGAL

سال ساخت:2015

معماران درباره کار خود چنین می‌گوینده:” خانه Geres در یک شیب تند در دره Canicada واقع شده‌است که در آن خانه‌ای کوچک و یک رود کوچک وجود دارد. ساختمان اولیه در سطح بالایی از اراضی قرار گرفته‌بود كه در معرض زلزله‌های كوچك قرارداشت بدین خاطر ساختمان قدیمی را تخریب و در موقعیت دیگر ساختمان جدیدی را طراحی کردیم.

ساختمان جدید با بهره گیری ازبی قاعدگی زمین به خوبی از رود کوچک، شیب تند زمین و چشم‌انداز تماشایی بر روی منظره استفاده می‌کند. نمای کلی محوطه و ساختمان مانند یک سنگ در سطح زمین به نمایش گذاشته‌ شده‌است. دسترسی به خانه از طبقه فوقانی صورت می‌گیرد با این حال، دامنه دیداری در داخل خانه است که به ما اجازه می‌دهد تا مسیرِ رود منتهی به دریاچه را که در سطح پایین‌تر از زمین قرار دارد، کشف کنیم.

این ساختمان از دو عنصر اصلی تشکیل شده است؛ حجم بزرگ چوبی که روی پایه بتونی قرار دارد و سحطی که از روی زمین در مسیر آب امتداد دارد. استفاده از این دو عنصر در داخل خانه نیز ادامه می‌یابد زیرا طراح به دنبال یک برنامه متعارف ومتداول نیست، بلکه به دنبال  فضاهای چند منظوره و عملکردی است که در آن لذت و کار با هم مخلوط می‌شوند.

فضای دسته جمعی خانه با اهمیت ویژه ای در یک اتاق نشیمن مرکزی متمرکز شده است که از طریق یک تراس بزرگ به خارج از خانه دسترسی دارد. آشپزخانه و خدمات در همان طبقه اتاق نشیمن قراردارد و شخصی‌ترین فضا در سطح دوم قرار می‌گیرد که به صورت نیم طبقه از طبقه اول دسترسی دارد.”

سایت معمار: https://www.carvalhoaraujo.com/