اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


طراحی پروژه ساختمان «خانه پدری» در سال ۱۳۹۸ به دفتر ما ارجاع شد. کارفرمایان پروژه دو برادرند که سالها مالک زمین بوده و به عنوان خانه پدری در ساختمان قدیمی واقع در آن ساکن بودند و با توجه به تعلق خاطرشان نسبت به ملک و محله، اینک‌ قصد داشتند متناسب با نیازهای جدیدشان، ساختمانی در ۶ طبقه مسکونی به علاوهٔ فضاهای مشترک شامل سالن مراسم، استخر، سالن ورزشی، پارکینگ و…. برای خود و فرزندانشان که اینک مستقل شده و یا در حال تشکیل خانواده‌ای جدید بودند، داشته باشند.

از خواسته‌های مؤکد کارفرما که مورد توافق ما هم بود این بود که بنا دارای طرحی نسبتأ ساده، متین، باوقار و در عین حال به روز و مدرن باشد و حتی‌الامکان از هزینه‌ها و تجملات بیهوده و زائد پرهیز گردد.

لذا با توجه به محدودیت ضوابط شهرسازی، استخر و سالن وررشی با پیش‌بینی گودال‌باغچه برای تأمین نور و تهویه در زیرزمین دوم، و پارکینگ در زیرزمین اول طراحی شد. سالن اجتماعات و پارکینگ مازاد نیز در همکف به گونه‌ای طراحی شد که در مواقع مورد نیاز امکان افزایش فضای سالن از طریق الحاق فضای پارکینگ مازاد به عنوان فضای مکمل باشد و در عین حال بتواند از امکانات فضای باز حیاط نیز برخوردار شود. بنابراین به طراحی فضای سبز و محوطه‌سازی حیاط نیز توجه ویژه‌ای شد.

از دیگر چالشهای طراحی، نحوهٔ استقرار بنا و نورگیر، و طراحی نما با اخذ نظر همسایگان جانبی پروژه (با توجه به اهمیتی که برای کارفرما داشتند) بود. چرا که آنها نیز در آیندهٔ نزدیک قصد ساخت دارند و لذا بایستی به گونه‌ای طراحی می‌شد که حقوق آنها نیز مد نظر قرار گیرد. (لازم به ذکر است که طبق ضوابط شهرسازی اراک املاک دارای بیش از یک بر امکان جانمایی بنا را به صورت آزاد دارند و با توجه به وجود دو همسایه غربی و یک همسایه شرقی، از این حیث مسئله کاملأ حائز اهمیت بود).


مشخصات بنا:

موقعیت: اراک، خیابان عضد، کوچه ساری

کارفرما: علی میرزاییان، حمید میرزاییان

مساحت زمین: ۰۰/۷۳۸ متر مربع

مساحت کل زیربنا: ۰۰/۳۳۳۰ متر مربع

مساحت هر طبقه: ۰۰/۳۷۰ متر مربع

مساحت مفید هر واحد: ۰۰/۳۴۰ متر مربع

نوع سازه: بتنی با سقف دال دوطرفه اینتل‌دک

تاسیسات مکانیکی: گرمایش مرکزی و سرمایش چیلرتراکمی


تیم طراحی:

معمار مسئول: فرهاد میرزایی www.instagram/farhad.mirzaie

همکار طراحی و ارائه نما: مهریار تقوی

همکار طراحی و ارائه داخلی: فاطمه میرزابیگی

سایر همکاران ارائه: نگین اکبری

سازه: شهرام مومنی عراقی، فرهاد عزیزمحمدی

تأسیسات مکانیکی: ابوالفضل حسن‌زاده مقدم

تأسیسات الکتریکی: علی بصیری

مشاور و مدیر اجرا: شرکت مهندسین مشاور آریان پژوهان پارس www.appars.ir

عکس: محمد حسن اتفاق  www.instagram/mhettefagh

تصاویر

اسناد