اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم: فاطمه میری


نام اثر: Thang House

نام معمار: VTN Architects

موقعیت اثر: DA NANG, VIETNAM

سال ساخت: 2019

معماران درباره کار خود چنین می گویند:” مالک، با الهام از تصور کودکی اش از یک خانه روستایی پر از گیاه و هوای تازه، همیشه آرزوی داشتن خانه‌ای مشابه را داشت که درست در قلب شهر Danang در ویتنام واقع شده‌باشد.

تیم طراحی باید یک راه‌حل در محدودهِ محدود زمین پیشنهاد کند (250مترمربع)؛ هدف این استراتژی ایجاد یک ریه سبز برای تنفس با تقسیم زمین به دو قسمت موازی بود: یکی برای باغ با یک دیوار بزرگ سبز رنگ در کنار و دیگری برای فضای زنده که اکثر پنجره‌های آن به سمت این ریه سبز با هدف آوردن نور طبیعی، هوای تازه و عطر گل‌ و گیاهان در هر گوشه خانه روبرو است.

فضای سبزی که به دلیل کار ساخت‌وساز از بین‌رفته توسط باغی میوه در روی سقف که نور خورشید را نیز دریافت می کند، جبران شده‌است. باغ بام شامل نه جعبه‌ درختی پر از شکاف و منفذ است که فضای سبز بیشتری را در  زیر نور طبیعی روز و شب فراهم می‌کنند که این موضوع نه تنها به فضای سبز شهر کمک کرده‌است، بلکه فضایی برای کشاورزی شهری ایجاد می‌کند تا افراد داخل شهر بتوانند سبزیجات و میوه تازه برای خانواده فراهم کنند. ترکیب کشاورزی با دیدگاهی از دورنما یک شهر تازه و در حال ظهور، قطعا ً افراد را از بار زندگی آشفته شهری باز خواهدداشت.

برای کمک به این خانه از لحاظ پایداری و اقتصادی، سیستم آبیاری اتوماتیکی آب را از استخر ماهی به باغ بام و بالعکس توزیع می‌کند و سیستم گرمایش آب خورشیدی و سیستم پنل خورشیدی نصب شده در بالا باعث تولید انرژی برای یک خانه در خانواده می شود؛ هدف از این طرح ایجاد خودکفایی در تولید غذای سبز و به حداقل رساندن مصرف انرژی است.

این خانه از چهار محفظه اصلی تشکیل شده است: محفظه بزرگ تر در زیر پشت بام و سه محفظه کوچکتر در داخل محفظه بزرگ قرار گرفته‌اند. در حالی که محفظه بزرگ ازسنگ خاکستری‌ای برای بیان احساس عمیق و زیبایی از فضای مشترک پوشانده شده‌است، کوچکترها با آجرهای سفید برای روشنی و احساس گرم فضای زنده پوشیده شده‌اند. همچنین فضای داخلی به گونه‌ای است که افراد می‌توانند از طریق فضای سه‌بعدی مختلف حرکت کنند؛ این فضا از طریق شکاف های سقفی باریک که امکان ورود نور طبیعی را به طور ظریف و کافی برای فضای داخلی فراهم می کند و این اتفاق اثر نور را از طریق خلاء بین سه سطح ایجاد می کند.

این خانه عمدتا ً از مصالح ساختمانی محلی با منابع نزدیک ساخته‌شده، مانند سنگ خاکستری از Hoa Son و آجر از استان Quang Nam که در دسترس هستند. علاوه بر این، بتن در شرایط جوی شدید محلی با دوام است.”

سایت معمار:  http://votrongnghia.com/