اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی


بوت کمپ معماری ایران بستری برای رشد فضای گفتمان

درسا بخشندگی: دومین دوره بوت کمپ معماری ایران با هدف هدایت دیدگاه‌ها و ارائه مهارت‌های لازم به شرکت‌کنندگان برای ورود به بازار کار و ارتقا توانایی‌شان از ۶ تا ۱۰ شهریور در مرکز اداری تجاری حیات سبز برگزارشد.

علی لواسانی با همراهی امیرحسین نیکدل، داود بروجنی با همراهی روناک روشن، اوژن سلیمی با همراهی فائزه عارف‌نظری، نیما میرزا محمدی با همراهی بابک عبدالغفاری، محمد رحیمی‌زاده با همراهی شقایق نعمتی مدرسان این دوره آموزشی بودند و برگزیدگان با نظارت منتورها به طراحی یک یا دو چالش‌ در مرکز اداری تجاری حیات سبزپرداختند.

منتورهای این بوت کمپ همگی کمتر از چهل سال و منتخبین زیر سی سال داشتند. درواقع با این شیوه و الصاق کردن عنوان «جوانان برای جوانان» به نسل آینده این رویداد کمک کرد تا شرکت‌کنندگان در مسیر رشد ایده‌های خود در بستر معماری قرار گیرند.

امسال تعداد گروه‌ها به پنج گروه افزایش پیدا کرد و منتورهای این بوت کمپ همگی در یک سال گذشته برنده جوایز متعدد داخلی و خارجی شدند و همراهان مطابق سال قبل از معماران جوان و نامی بودند.

بر خلاف سال گذشته، هرروز یک سازنده صاحب سبک و شاخص سخنرانی داشت که انتخاب این سازندگان براساس میزان موفقیت و تاثیرگذاری‌شان در معماری و طراحی داخلی بوده است.

در سه سال گذشته که مسئله کرونا و آموزش غیرحضوری در دانشگاه‌ها قوت گرفت، سطح علمی و عملی دانشجویان افت بسیار زیادی پیدا کرد و عملکرد ضعیف نظام آموزش عالی به این فاصله دامن زد. ازاین‌رو هر رویداد آموزشی که ارتباط و تعامل حرفه و دانشگاه را به یکدیگر پیوند بزند، در پیشبرد معماری آینده نقش سازنده خواهد داشت.

نکته قابل تامل در این دوره این بود که برخلاف سال گذشته که این رویداد همراه با رقابت بود، همه شرکت‌کنندگان با خط فکری، فضای گفتمانی و شیوه مواجهه منتورها با مسئله آشنا شدند. هر کدام از منتورها روش خاص خود را در کار دنبال می‌کردند از متد آموزشی تا پخش فیلم و پژوهش درباره سایت.

این برنامه شرایط کاری فشرده را برای شرکت‌کنندگان ایجاد کرد که علاوه بر تجربه کار گروهی، با تعامل وهمفکری منتورها و همراهان به اهداف پروژه نزدیک‌تر شوند. البته نباید انتظار داشت در یک دوره محدود نگاه فراگیری درهمه جنبه‌ها برای شرکت‌کنندگان شکل بگیرد ولی مواجه با شرایط واقعی کار به آن‌ها کمک کرد اگر طراحی می‌کنند باید برای ساخت آن هم فکری داشته باشند، اگر مداخله یا دخل و تصرفی در بخشی از شهر یا منطقه می‌کنند علاوه بر اندیشه، شرایط اجتماعی را هم در نظر بگیرند.

در حوزه معماری گرایش‌های متعددی از جمله مطالعات، مرمت، معماری منظر، بازسازی، مدیریت پروژه و از این دست وجود دارد. این رویداد به شرکت‌کنندگان کمک کرد که علاقمندی و قابلیت‌های خود را کشف کنند تا در آینده پیش‌رو راحت‌تر وارد مسیر اصلی شوند.

شاید به لحاظ معماری نتیجه فیزیکی رخ نداده است اما مواجهه شدن با چند نوع برخورد در خصوص یک سوال از جانب منتورها و همکارانشان امکانی است که صرفا طرح سوال کنند نه جواب باشند برای ذهن معماران جوان.