اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی / به قلم درسا بخشندگی


روز جهانی معماری ۲۰۲۳؛ معماری برای جوامع منعطف

درسا بخشندگی:  اتحادیه بین‌المللی معماران از سال ۲۰۰۵ با هدف یادآوری به جهانیان برای مسئولیت جمعی‌شان برای آینده سکونت بشر نخستین دوشنبه ماه اکتبرهر سال را به عنوان روز بین‌المللی معماری و روز جهانی اسکان بشر نام‌گذاری کرد. موضوع جهانی امسال با موضوع «معماری برای جوامع منعطف» نام‌گذاری شده است.
موضوع امسال، به دنبال تأکید ویژه بر ظرفیت و مسئولیت معماری برای ایجاد زندگی اجتماعی پایدار و گشودن یک بحث بین‌المللی درباره رابطه بین مناطق شهری و روستایی در همه کشورها است.
روز جهانی معماری به منظور ادای احترام به این صنعت ایجاد شده است و معماران این توانایی را دارند که با کارهای شگفت‌انگیز خود دنیایی را که ما در آن زندگی می کنیم، تغییر دهند.
هرساله در سراسر جهان این روز به روش‌های مختلف جشن گرفته می‌شود و قدردانی از این صنعت و هنر بسیار ستودنی است.
گسترش بی‌رویه شهرها در سراسر جهان تعادل زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی جهان را تهدید می‌کند. بحران‌های اقلیمی، همه‌گیری جهانی و تحولات سیاسی در بسیاری از کشورها نابرابری‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی را آشکارتر کردند. به عبارتی تهدیدی جدی برای جوامع جهانی علی‌الخصوص گروه‌های فقیر و حاشیه‌نشین به شمار می‌روند.
جهان با این وظیفه دشوار مواجه است که چگونه به بهترین شکل به چالش‌های اقلیمی و اجتماعی امروز پاسخ دهد. این موضوع کارایی و کفایت ابزارهای برنامه‌ریزی مرسوم را برای سازماندهی سرزمین‌ها و تولید معماری محترمانه از نظر محیطی و اجتماعی مطرح می‌کند.
در روز جهانی معماری، اتحادیه بین‌المللی معماران از اعضا دعوت می‌کنند تا بحث در مورد موضوع « معماری منعطف» را ادامه دهند و برای رسیدن به راه‌حل‌های خلاقانه تلاش کنند. همچنین ساختمان‌ها و فضاهای عمومی مناسب برای جوامع منعطف با هدف «انسانی کردن» انواع شهرنشینی، احترام به میراث فرهنگی و بازگرداندن رابطه با طبیعت و تنوع زیستی را طراحی کنند.

راه‌های زیادی برای جشن گرفتن این روز وجود دارد از جمله بازید از پروژه‌های معماری، نمایشگاه‌ها، شرکت درمیزگردها و کنفرانس‌های مختلف است که امروزه بعضی از این رویدادها در سراسر جهان به شکل آنلاین برای معماران، طراحان و علاقمندان قابل دسترس است. شاید یکی از ارزان‌ترین راه‌حل‌ها به اشتراک گذاشتن اینفوگرافیک‌ها، اطلاعات و ویدیوهای مختلف طراحی و معماری در فضای مجازی است که با به اشتراک گذاشتن آن موجب افزایش آگاهی دوستان و دنبال‌کنندگان خود شویم.