این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

پروژه: باشگاه  بدنسازی راک

محل پروژه: فارس، شیراز، بلوار نیایش، نبش کوچه 6، ساختمان هیراد

کارفرما: احمد یوسفی _مهدی حسن زاده

تیم طراحی معماری: گروه معماری مشیر / معمار مسئول: مجتبی هوشنگیان شیرازی – همکار طراحی:رخساره شکیبایی_کسری خواجه ای

مجری: مسعود هوشنگیان شیرازی

سرپرست کارگاه: پویا شاهوران

عکاس: آرش اختران

گرافیست: علی آزادی

نقاش : ریحانه عظیمی

کاربری بنا: باشگاه بدنسازی

سال شروع و سال خاتمه: 1398

کاربری قبلی بنا: پارکینگ

آدرس شرکت:  فارس – شیراز – خیابان قدوسی غربی – نبش کوچه 13-ساختمان ناپل- طبقه اول

تلفن : 07136266595

ایمیل:   moshirdesign@gmail.com

سایت: www.mo-shir.com

اینستاگرام: moshir_design_group

دفتر معماری مشیر

مجتبی هوشنگیان شیرازی

مجتبی هوشنگیان شیرازی، فارغ التحصیل دانشگاه آزاد شیراز در مقطع کارشناسی ارشد است. وی فعالیت حرفه ای خود را از ابتدا با اجرای پروژه های طراحی شده توسط تنی چند از معماران شیراز آغاز کرد و سپس دفتر شخصی خود را با نام مشیر تاسیس نمود. هدف معمار و تیم مشیر، طراحی و ساخت فضاهای استاندارد با کاربری تعریف شده و جملات بی پیرایه و مستقیم در معماری در کنار استفاده از متریال های خالص و در حد توان بدیع است. او همچنین تلاش دارد در اجرای پروژه های خود به صورت مدام نظارت مستقیم داشته باشد. وی معمولا حس و حال فضای پروژه و نیاز کارفرما را بر مقیاس و یا اهمیت اقتصادی پروژه هایش ارجح می داند و تلاش می کند تا قبل از قوام مطالعاتی به طراحی مبادرات نورزد. دفتر طراحی مشیر،همراهی مهندسین سازه و تاسیسات را در پیشبرد طرح های خود از ارکان مهم می داند. در زمره فعالیت های این دفتر می توان به طراحی و استاندارد سازی و اجرای تخصصی بیش از 45 باشگاه و کلوپ ورزشی در سراسر ایران اشاره کرد. از دیگر فعالیت های این دفتر شرکت در مسابقات معماری خارج از کشور است که در بین انها می توان  مدرسه ابتدایی در کشور هایتی، دبیرستان در کشور تورنتو، دهکده ورزشی در تورین ایتالیا و همچنین شهرک زنان سرپرست  خانوار در قندهار افغانستان را نام برد. از دیگر پروژه های این دفتر، ویلاهای مسکونی متعدد و پروژه های مسکونی و تجاری در سطح شهر شیراز است. دفتر معماری مشیر، موفق به دریافت چند جایزه در سطح ملی و بین المللی نیز شده است.

مبانی نظری پروژه

در طراحی داخلی این باشگاه علاوه بر رعایت سیرکولاسیون حرکتی، سعی شده تا خط امتداد سطوح، کف، سقف و خطوط افقی که بر روی بدنه های اصلی فضا حرکت میکنند قطع نشوند و دیوارها و پارتیشن ها در یکپارچگی مجموعه، اختلالی ایجاد نکنند.

 هدف در این پروژه به وجود آوردن فضایی متفاوت از باشگاه های که عمدتا در زیرزمین شکل میگیرند و برای تحقق این ایده صفحات موازی  در سقف برای نورپردازی به وجود آمده است تا کانسپت پروژه را شکل دهد.

 استفاده از رنگ در سقف و کف تلاشی بوده تا در جهت نزدیک کردن این دو صفحه ، کادر محدودی به وجود آید تا علاوه بر عمق میدان دید افقی فضا، خطوط ممتد افقی در بدنه ها نیز به این موضوع کمک کند و این خطوط، آینه ها را نیز در بر می گیرد و در برخی فضاها، آن نورپردازی نواری را تکمیل می کند.

 فرم های غیر هندسی طراحی شده در سقف باشگاه ، زنجیره ای بزرگ و توخالی را نشان می دهد که کل سقف باشگاه را در بر گرفته است. زنجیره ای که واسطه فضای مکانیکی در عمق دید سقف و کف باشگاه می باشد .

 نورپردازی باشگاه ترکیبی از صفحه های گسترده نوری با پخش کننده های دکوراتیو و حلقه های توخالی نوری به وجود آمده است. بدین منظور، دو لایت باکس متفاوت برای این باشگاه ساخته شده که یکی به صورت نوارهایی باریک درخط ها کشیده شده و فضا را روشن کرده است و دیگری صفحه های گسترده و نوری که سبب میشود چشم ورزشکار در حین ورزش خسته و یا دچار خیرگی نشود.

ستون ها نگهدارندی فرم های غیر هندسی و چتری شکل  با نورهای آفتابی هستند تا تداعی کننده آسمان و نورگیرهای سقفی در ذهن ورزشکار باشند.

 پوسترها و گرافیک محیطی که در باشگاه طراحی شده است، هرکدام نکته و مفهوم خاص خود را به مخاطب منتقل می کنند. در جداره ای از باشگاه، ماشینی به تصویر کشیده شده که خروجی آن تجهیزات بدنسازی بوده و سمت مقابل آن ماشینی قرار گرفته که خروجی آن یک بدنساز است. این الگو برای ورزشکارانی که از بدن خود یک ماشین بدنساز می سازند ممکن است راهگشا و ملموس باشد و نوع نگاه کاراکترهای سوررئال آن آثار توجه  ورزشکاران  را به محیط جلب  کند. درواقع جداره معماری داخلی تداعی کننده دنیایی مملو از تحرک ورزشی است.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید