اختصاصی پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی

مترجم : آناهیتا شهیم


نام پروژه : creates brick and mirror signage to allow social distancing at the MAAT

طراح : Sam Baron

سال ساخت : 2020

سام بارون، طراح مستقر در لیسبون، به منظور تشویق به حفظ فاصله اجتماعی در موزه هنر-معماری-فناوری که به تازگی بازگشایی شده از مجموعه علائمی استفاده کرده است که ترکیبی از آجر قرمز ، نوار سبز و آینه است. از آجرها با فلش های سبز‌‌روشن به عنوان وزنه برای نگه داشتن یک سری آینه استفاده شده که روی آن اطلاعات امنیتی و علامت گذاری یک سیستم یک طرفه چاپ شده است.

بارون با استفاده از معماری و تکنولوژی مجموعه‌ای از مداخلات را برای بازدیدکنندگان موزه‌ی The Amanda Levete-designed  به وجود آورد تا ضمن رعایت دستورالعمل‌های فاصله‌ی اجتماعی، بتوانند در اطراف موزه به بازدید بپردازند.

بئاتریس لانزا ، مدیر اجرایی MAAT: “برای کمک به مخاطبان، همچنین درک و احترام به قوانین فاصله‌ی اجتماعی از سیستم‌های ارتباطی سه بعدی (که سام بارون طراحی کرده بود) استفاده شد.”

“این یک راه حل مبتکرانه، ساده اما در عین حال بسیار کارآمد و سرگرم کننده برای بازدید ایمن از موزه بود که ضمن استفاده از مواد اولیه ابتدایی؛ مانند آجر، آینه و نوار، تمام نقاط استراتژیک و فضاهای موجود در تقاطع‌ها را پوشش می ‌داد.”

در واقع بارون با ایجاد این علائم از مواد ابتدایی، سیستمی طراحی کرد که به راحتی برای زمانی‌ که محدودیت‌ها کاهش یابد قابل حذف باشد.

بارون: “ما قصد داشتیم تا با استفاده از متریال‌های پرینت سه‌بعدی هم بزرگ بودن فضاها را پوشش بدهیم و هم با استفاده از این مدول علائم مختلف آموزنده را نمایش دهیم.”

“هدف ما از ترکیب آینه در کنار آجرها تعامل بیشتر با بازدیدکنندگان بود.”

“ما معتقد بودیم هوشمندانه‌تر بود اگر با کمک این علائم ناشی از انتشار Covid-19 که ماه‌ها ذهن همه ما را درگیر کرده بود، بعدی انسان‌مدارانه‌تر به این پروژه ببخشیم .”

“در حقیقت دیدن خودتان در حین خواندن برخی از قوانین فاصله‌ی اجتماعی، احساس مسئولیت بیشتری برای رعایت کردن، ایجاد می کند چراکه نگرانی ایجاد شده با دیدن خود در آینه واقعی‌تر خواهد بود.”

درواقع بنا بود تا این علائم غیر منتظره باشد و از بازدیدکنندگان به موزه استقبال کند نه اینکه آنها را بترساند و راهی ایمن برای بازگشت مجدد به آغوش فرهنگ، در سرپناهی مانند موزه باشد. این علائم 10 ژوئن در موزه (با حداکثر ظرفیت 161 نفر) بازگشایی و نصب شده‌است.