این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

دفتر/شرکت معماری

بهاره خباز

مبانی نظری پروژه

پروژه بازسازی و طراحی استودیو سرامیک مایانا

بهاره خباز- استودیو اروند

مشهد | زمستان ۱۴۰۱

پروژه بازسازی و طراحی استودیو سفال و سرامیک مایانا در زمستان ۱۴۰۱ در فضایی حدود ۲۴ متر توسط بهاره خباز و در تیم استودیو اروند و به سفارش خانم فرشته طلوع هنرمند سرامیک انجام شد.

بهاره خباز به عنوان فردی میان رشته ای، طراح معمارداخلی و استراتژیست برندینگ است که با ترکیب این رشته ها به خلق آثار خود می پردازد؛ او همچنین عضو رسمی انجمن طراحان گرافیک ایران و انجمن هنرهای تجسمی و نیز مالک برند “دِ-کور (The Core)، است.

استودیو اروند در سال ۲۰۱۵ تا کنون مشغول ارایه خدمات تخصصی طراحی در رشته های مختلف به کسب و کارهاست که مدتی است به طور تخصصی با هدف “اشاعه هویت بصری و هویت برند در فضای کار ” به طراحی فضاهای کار می پردازد.

در طراحی استودیو سرامیک مایانا علاوه برنکات فنی تجهیز یک استودیوی سفال، “بهره‌وری حداکثری ” از فضا، هدف اصلی طراحی کانسپت پروژه بوده است. طراحی تمام جزییات از جمله میز کار و میز مطالعه و همچنین نحوه طراحی در سرویس و نیز محل قرار گیری پرده پروژکتور همگی در همین راستا بوده اند.

همچنین تلاش بر این بوده که ماهیت هویت فضا نزدیکی معنی داری به محصول نهایی یعنی سفال داشته باشد؛ به همین جهت از سبک وابی سابی نیز در طراحی فضا الها گرفته شده که چه به لحاظ فرم و رنگ و چه به لحاظ متریال اجرایی(بافت میکروسمنت)،  حال و هوای نزدیکی با فضای سفال و سرامیک دارد. همچنین لایه های نوری مختلف و قابل کنترل در فضا طراحی شده است.

فضای کلی پروژه شامل یک ورودی و حال اصلی، یک سرویس و حمام و یک حیاط خلوت کوچک است که پس از تخریب پنجره ها در طرح ایجاد شده اند.

سایر فضاهای کاربردی شامل:

-کمد در سمت راست ورودی

– بار سرد و گرم

– کمدهای پنهان به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی بصری در فضا

– کوره پخت یبک ساگار در حیاط خلوت

– میز کار کارگاهی

– میز کار کوچک و مطالعه

– ویدیو پروژکتور

– دوربین های مداربسته

– روشویی مخصوص تفکیک و تصفیه گل

– نشیمن گاه ها

-کوره پخت

– میز گردان سفالگری

– بُرد ابزار

۳D Artist: Amir Asadipour

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید