این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه :سالن زیبایی فهیما

عملکرد : خدمات تخصصی ناخن

دفتر طراحی : فرهد و همکاران

معماران : فرشاد فرهد – سپیده ولیعهدی

همکاران طراحی : سوگل ولیعهدی – امیر ولیعهدی – فاطمه عالی ابوذر – علی اکبر ظهیری

آدرس پروژه : کرج – جهانشهر – خیابان کسری – نبش کوچه نسیم

مساحت زیر بنا : 200 متر مربع

کارفرما : فهیما مولایی

تاریخ شروع : خرداد نود هفت   /      اتمام ساخت : شهریور نود هفت

عکاسی پروژه : محمدرضا عبداللهی

Farshadfarhad@gmail.com

فرشاد فرهد

سپیده ولیعهدی

مبانی نظری پروژه

پروژه بازسازی سالن زیبایی فهیما

در پروژه بازسازی یاد شده با کاربری تخصصی خدمات مرتبط با ناخن  جهت استفاده بانوان سعی بر آن بوده با توجه به پتانسیل کاربری و عملکرد، طرحی درخور با موضوع صورت گیرد.

به همین دلیل در استفاده از متریالهای مصرفی از متریالهای که دارای رنگی مناسب و جذاب باشند استفاده گردید.استفاده از این رنگ ها در زمینه‌ ای کاملا سفید و خاکستری صورت گرفت تا رنگ ها استفاده شده خود را به بهترین شکل ممکن نمایش دهند.

کالبد اصلی و اولیه فضا در واقع یک واحد مسکونی که برای 27 سال کنار گذاشته شده بود و از آن به عنوان انبار استفاده می گردید.

در بازدید اولیه و  اعلام نیازهای کارفرما در صدد برآمدیم ابتدا  به تفکیک فضایی که در واقع شامل دو کاربری، یکی به عنوان سالن زیبایی و دیگری به عنوان مزون دوخت ،بپردازیم.

در قدم اول با توجه به درخواست کارفرما تنها سالن زیبایی نیاز به طراحی داشت به همین منظور ابتدا فضای مورد نیاز سالن زیبایی از فضای مزون تفکیک گردید.

به همین خاطر در قسمت پاگرد راه پله دیوار ها جهت گشودگی بیشتر برای ورود به دو فضا به عقب کشیده شد فضا ها کاملاً از یکدیگر منفک  گردید همچنین با توجه به پتانسیل موجود در محل ورودی به سالن سعی بر ایجاد شکاف در سقف به منظور حضور نور طبیعی به داخل و انعکاسی از آسمان در فضای داخلی،گردید.

در قسمت دوم با توجه به ازدیاد ستونها بر آن شدیم تا از طریق تیغ کشی و تفکیک فضایی شامل فضاهایی همچون سالن طراحی ، سالن آموزش، قسمت پدیکور، پذیرش، اتاق استراحت کارکنان، سرویس های بهداشتی و فضای انتظار به پنهان کردن ستونها بپردازیم.

در این میان با توجه به ازدحام جمعیت و نیاز به فضایی مناسب جهت انتظار و پذیرایی در زمان های خاص تصمیم به ایجاد یک فضای تراس گونه در قسمت مرکزی فضا شد که با توجه به دید این فضا با مبلمان و پوشش گیاهی به همراه پوشش کف که از جنس آجر و کاشی که گرمای بیشتری به را القا می نمود استفاده گردید.

همچنین در قسمت آموزش با استفاده از پنجره های قدی با طاق های نیم دایرهای شکل سعی بر ایجاد فضایی شفاف که قابل رویت برای مدیریت سالن باشد ایجاد گردید.

شاید بتوان گفت نقطه عطف این پروژه در استفاده از کاشی های رنگی در نقاط مختلف پروژه از جمله پیشانی پله ها ،دیوار های ره پله و تراس دانست که همخوانی مناسبی با نوع عملکرد فضایی داشت.

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه قبل و حین ساخت

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید