این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

نام پروژه: طراحی داخلی اپل استور آی تک

عملکرد: تجاری

دفتر طراحی: آتلیه معماری فیروزمندان

معمار: احسان فیروزمندان

گرافیک: عبدالحمید عالی حسینی

مدیر پروژه: احسان فیروزمندان

نوع تأسیسات ـ نوع سازه: اسپیلت، فلزی

آدرس پروژه: فارس، لار، شهرجدید، بلوار جوان

زیربنا: 160متر مربع

کارفرما: علی گذشتگان

تاریخ شروع و پایان ساخت: آذر 1398- شهریور 1399

عکاسی پروژه: احسان فیروزمندان

ایمیل: Ehsan.firoozmandan@gmail.com

اینستاگرام : https://www.instagram.com/firoozmandan.architects/

گروه معماری فیروزمندان

احسان فیروزمندان

مبانی نظری پروژه

شهرستان لارستان با قدمتی چند هزار ساله در استان فارس، در جنوب کشور ایران و در اقلیمی گرم و خشک قرار دارد که پس از زلزله ویرانگر سال 1339 به دو بخش شهر جدید و شهر قدیم تقسیم شد. شهرجدید برمبنای نظریه های طراحی دهه ی ۲۰-۳۰ میلادی ساخته شد، که اصطلاحا به آن ها شهرهای شطرنجی گفته می شود.

اپل استور آی تک، ساختمانی سه طبقه، واقع در نبش یکی از محورهای اصلی شهر جدید لار و تنها بنای تجاری سه طبقه این محور می­باشد.کارفرما پس از 8 سال فعالیت در این زمینه، تصمیم داشت فعالیت خود را گسترش دهد و بنای مذکور را جهت فروشگاه جدید خود انتخاب کرده بود.

جانمایی ساختمان و ویترین آن به گونه­ایست که ­عمق کم فروشگاه و عریض بودن ویترین باعث شده است که عابران سواره و پیاده به آسانی قادر به مشاهده کامل فروشگاه در طبقه همکف باشند.این مسأله به این میزان شایان توجه می­باشد که حل آن در دید و منظر شهری وهمچنین یافتن الگویی استاندارد و همگام با تکنولوژی مورد نظر در فضای داخلی به نحوی که کارفرما قادر باشد در آینده، در دیگر شعب خود نیز آن را تکرار نماید، از چالش­های پیش روی ما در طراحی داخلی پروژه مورد بحث، به­ شمار می­رفت.

در راستای رسیدن به الگوی موردنظر و ایجاد تعاملات اجتماعی بیشتر مابین خریدار و کارکنان؛ طبقه همکف کاربری شوروم اصلی؛ طبقه اول شامل بخش لوازم جانبی و تعمیرات تخصصی و طبقه دوم به بخش اداری و تولید محتوا اختصاص داده شد و همچنین ضمن ایجاد خوانایی هرچه بیشتر و پرهیز از شلوغی، ترکیب رنگ خاکستری (ام دی اف طرح استیل) به­عنوان رنگ­ اصلی زمینه کلی فروشگاه، میزها با طرح ام­دی­اف طرح چوب( ام­دی­اف روکش طبیعی چوب) در تمامی طبقات و سرامیک­های خاکستری رنگ در کف و بدنه، جهت حفظ هماهنگی کل مجموعه مورد استفاده قرار گرفت.

به جهت سهولت در سازماندهی محصولات و خرید مشتریان، تقسیم بندی مجزا مطابق با هر کالا، در دکور صورت گرفت و به مرکز فروشگاه نیز، میز لایو، جهت تست و نمایش محصولات جدید و مشاوره خرید اختصاص یافت که صندلی­های آن به شکلی ایده­آل، در تطابق بیشتر با فضا­­، طراحی و ساخته شده است و در پاسخ به روشنایی مجموعه؛ نورهای متمرکز به منظور نورپردازی شاخص محصولات و نور گسترده جهت کنترل سایه­ها و تامین نور کلی محیط در مرکز و قرینه میز لایو، تأمین گردید.

با هدف دستیابی به فضایی با حس طراوت و نشاط و همچنین جلب توجه بیشتر عابران؛ در راستای دید ورودی به فروشگاه ، در قسمت پشت میز فروش، با استفاده از دیوار سبز و فضای بیرون از فروشگاه (پیاده رو) کاشت دو نخل زینتی در نظر گرفته­شد.راه پله مجموعه، به­عنوان تنها دسترسی عمودی در پشت دیوارسبز مذکور، قسمتی از ویترین را در بر گرفته که از خیابان نیز قابل رویت می باشد؛ به­ همین سبب، جهت حفظ هارمونی رنگ در فضا، از ام­دی ­ف طرح چوب در کفپوش پله، رنگ خاکستری در جداره­های آن و نورپردازی خطی در زیر دستگیره مسیر، جهت برانگیختن حس کنجکاوی کاربران استفاده گردید.

طبقه اول، چیدمان محصولات در تطابق با الگوی طراحی طبقه همکف( شوروم) تکرار شده است و همچنین جهت حفظ آرامش، اتاق تعمیرات به شکلی مخفی، در قسمت انتهای فروشگاه و پشت یکی از طبقات محصولات با تعبیه درب ورودی هم­خوان با جداره ها، در نظر گرفته شده است. طبقه دوم که به بخش اداری و تولید محتوا اختصاص خواهد یافت، در فاز بعدی طراحی مجموعه قرار دارد که در طراحی واجرای آن، فضایی پویا و همگام با الگوی اصلی فروشگاه، مدنظر می باشد .

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید