این پروژه بصورت اختصاصی در پایگاه خبری فضای نو : رسانه تخصصی طراحی داخلی منتشر می‌گردد

شناسنامه پروژه

دفتر/شرکت معماری

محل اجرا: خیابان فرشته ،کوچه نیلوفر، پلاک ۴  

کارفرما: حسینی، مرادی و شرکا

تیم طراحی : پیام الرحمان ، شیرین باقری ، علی مروج

اجرا: زمردی و همکاران

نظارت: شهرام کمالی

سازه: م. صراف زاده

تأسیسات برقی: زمردی و همکاران

تأسیسات مکانیکی: زمردی و همکاران

گرافیک: آنا اخلاقی ، گلاره آقایی ،  پیام الرحمان ، شیرین باقری ، حسین کریمی، زهرا زلیخایی

عکاس: پرهام تقی اف

زیربنا: ۱۲۰۰ مترمربع

مساحت: ۱۵۰۰ مترمربع

شهروز زمردی و همکاران

شهروز زمردی

استودیو معماری زمردی و همکاران در سال ۱۳۸۴ با مدیریت شهروز زمردی آغاز به فعالیت نمود و در طی‌ این سال‌ها بالغ بر ۷۰ پروژه در زمینه طراحی و اجرای مجموعه های تفریحی، گردشگری و مسکونی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، ویلا، رستوران و فودهال برای کارفرمایان محترم در داخل و خارج از ایران و کسب جوایز متعدد را در رزومه خود ثبت کرده است. باور ما بر این است که راز دستیابی به موفقیت در یک استدیو، تعهد است.

تیم طراحان ما با نگرشی مدرن و بکارگیری ایده های نوین ، تکنولوژی، تکتونیک و متریال های به روز و ارائه کانسپت‌های منحصر به فرد برای هر پروژه سعی در ایجاد نگاهی نو در خلق فضا دارد.

همچنین لازم به ذکر است این استودیو، از اولین مرحله هر پروژه که تعریف و امکان سنجی پروژه است، تا آخرین مراحل طراحی و ساخت مبلمان و آبجکت‌های دکوراتیو، آمادگی همراهی کارفرمایان را داشته و با همراهی تیمی متخصص و خلاق، آماده ارائه مشاوره در بالاترین سطح را دارد.

آدرس وبسایت: www.zomorrodi-associates.com

آدرس پیج مهندس زمردی در اینستاگرام: Shahrooz.zomorrodi

آدرس پیج دفتر در اینستاگرام: Zomorrodi.associates

مبانی نظری پروژه

کاربری بنا با ذکر جزئیات :

مجموعه متشکل از پنج رستوران ایرانی ( طهران )، مکزیکی ( MEXICO CITY)، ایتالیایی  (PIZZA PASTA COMPANY)، ساندویچ (SANDWICH STATION)، برگر (BURGER WORKS ) و کافی شاپ (ADDRESS CAFE ) می باشد .

تاسیسات بنا به صورت کلی :

شامل آشپزخانه مرکزی ، سردخانه ، فضاهای آماده سازی ، مدیریت ، Delivery  و بسته بندی ، آشپزخانه های صنعتی ، آشپزخانه های تخصصی و شیرینی پزی ، شوتینگ و اتاق زباله ، بالابرهای حمل غذا

 

کاربری قبلی

بنا فاقد کاربری قبلی بوده و کاربری فعلی، مجموعه رستورانی می باشد. پروژه در وضعیت کف و اسکلت به صورت خام تحویل تیم طراحی و اجرا گردید و کلیه مراحل شامل طراحی و اجرای سازه (اجرای اسکلت جدید، ایجاد نیم طبقه ها) سفت کاری و نازک کاری توسط تیم زمردی و همکاران انجام گردید.

ارزشهای بنای موجود

وجود نمای شفاف در جداره شرقی و جنوبی که قابلیت بصری خاصی به پروژه داده و ارتفاع بلند داخلی که ایجاد ترازهای طبقاتی متفاوت را میسر کرده است.

ایده کلی طرح

روند طراحی با الهام از جنگلی آغاز شد که با تداخل شاخ و برگ درختان در ترازهای مختلف علاوه بر ایجاد سطوحی برای جانمایی میزها، مسیرهایی برای رفت و آمد و اتصال برگ ها که محل اصلی استقرار مشتریان است به صورت یک شبکه مویرگی فراهم گردید . در ادامه روند طراحی وتکمیل ایده تلاش شد با ایجاد فضای صنعتی و سورئال، روح و ذهن هر مراجعه کننده را به تبلور در راستای رویاپردازی حضور در این جنگل هضم شده در دنیای صنعتی امروز سوق دهد.

این ایده و طرح با ایجاد ترازهای متفاوت با تجعمات انسانی که به واسطه گستردگی سطوح افقی کنسول نسبت به ستون ها و المانهای عمودی، علاوه بر ایجاد ارتباطات بصری منحصر به فرد،حس پرواز و یا نشستن بر روی برگ درختان را به خوبی به میهمانان القا می کند .

فضای کلی رستوران کاملا صنعتی و سورئال می باشد و تلاش بر طراحی المانهایی بوده که علاوه بر هم سویی با این فضا، با استفاده از رنگهای شاخص، مانند بشکه ها یا ظروف رنگی که به عنوان گلدان بر روی هر میز قرار گرفته، و یا گل وگیاه های طبیعی و مصنوعی، و یا ایجاد طراحی هایی روی بدنه بعضی از آشپزخانه ها از جمله ایجاد طرح هایی با بیش از بیست هزار پیچ بر بدنه رستوران ایتالیایی، یا نقاشی های گرافیتی بر بدنه رستوران ساندوچی و یا رستوران برگری و سایر بدنع های سالن و یا ایجاد نقاشی زنده با استفاده از ترکیب نقاشی و پروجکت کردن تصاویر متحرک زنده بر روی یکی از دیوار های اصلی سالن و نورپردازی های زنده در محیط سالن حس خوب گرما را به محیط و فضا اضافه می کند .

در روند طراحی دیواره هر آشپزخانه تلاش شده با ترکیب المانهای هم سو با نوع رستوران و المانهای صنعتی، زیبایی فضا دو چندان شود که در این رابطه میتوان علاوه به موارد ذکر شده به رستوران ایرانی نیز که از ترکیب کاشی های دست ساز ایرانی در زمینه ای از گره چینی سنتی ولی از جنس فولاد استفاده شده اشاره نمود.

نمای بیرونی پروژه کاملا شفاف است و رویکرد طراحی داخلی (طراحی در ترازهای مختلف ارتفاعی ) این موقعیت را برای مشتریان فراهم می کند تا علاوه بر تجربه فضای خاص داخلی از دید بیرون هم بهره مند شوند.

در پایان لازم به ذکر است در تمام روند طراحی و اجرا تلاش بر این بوده که ذهن هر میهمانی در فضای کاملا سورئال بتواند خود را در فضای این جنگل صنعتی به خوبی حس کند که امید بر این است در این راه به هدف خود رسیده باشیم .

نقشه‌ها و دیاگرام‌های پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید

تصاویر پروژه

برای مشاهده‌ی شکل کامل و دانلود تصاویر بر روی آنها کلیک نمایید